Najnowsze

Najnowsze

Chciałabym napisać rzeczowo o pogodzie, jakiejś kolejnej jej odsłonie. Ale dowiedziałam się właśnie o nowej książce ks. Isakowicza-Zaleskiego "Nie zapomnijmy o Kresach" i naszły mnie smutne myśli.

Pewna młoda foka wybrała się na zwiedzanie nowozelandzkiego wybrzeża. Penetrowała okoliczne ogródki, korzystając z wszelkich uroków wolności. Zmęczona całodzienną wyprawą ucięła sobie drzemkę na kanapie, wprawiając w zakłopotanie właścicielkę wypoczynku.

Gdzie śnieg jest, gdzie go brakuje? Jaka temperatura panuje na głównych polskich stokach narciarskich? Aktualne dane pogodowe i obrazy z sześciu kamer umieszczonych w polskich kurortach można śledzić od dziś na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz" i na bieżąco w portalu TVN Meteo.

Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały w 2011 roku straty wycenione na 350 mld dolarów. To rekordowa kwota. W ubiegłym roku klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały straty sięgające 226 mld dol. Straty oszacowała szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.

Na Mazurach już niedługo mogą powstać leśne uzdrowiska, oferujące "leczenie lasem". Ich głównym zadaniem będzie zmniejszenie poziomu stresu u pracoholików. Właśnie trwają badania nad właściwościami mazurskiej zieleni.

W czwartek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Deszcz spodziewany głównie w południowo-wschodniej i północno-zachodniej Polsce. W górach możliwe opady deszczu ze śniegiem. Większe rozpogodzenia w pasie od Warmii i Mazur, przez Ziemię Łódzką po Śląsk.

Środek grudnia to zazwyczaj czas dla miłośników śnieżnego szaleństwa. W Polsce białego puchu brak, ale w Alpach, zwłaszcza austriackich i szwajcarskich, na brak śniegu nie można narzekać. Sprawdźcie, jaka temperatura i ile śniegu spadło w najpopularniejszych europejskich kurortach.

Nie tylko pogoda potrafi być nieprzewidywalna i zaskakująca. To, co stało się w studiu jednej z amerykańskiej stacji, zaskoczyło wszystkich, a przede wszystkim samą prezenterkę.

- Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - komentuje wtorkową konferencję w CERN prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Inny fizyk, profesor Jan Królikowski przypomina, że w eksperymentach CERN biorą udział Polacy.

Prognozy wymagają oprócz rzetelnej wiedzy i intuicji także odrobiny dystansu. Często spotykamy się ze zjawiskami i pojęciami opisującymi te zjawiska nie zastanawiając się skąd się one wzięły.

Mieszkańców jednej z ulic w kanadyjskim Vancouver odwiedził niecodzienny gość. Na przedmieściach pojawił się niedźwiedź. Zwierzę przyjechało do miasta na... śmieciarce.

U wybrzeży Atlantyku formuje się kolejny silny niż Joachim. Powoli będzie wkraczał do Europy przynosząc złą pogodę. Czy dotrze do Polski? Warianty są dwa. Jeden zakłada, że front obejmie swoją działalnością cały kraj przynosząc silny wiatr, drugi, że niż zboczy z obranego kursu i pogoda w Polsce nie popsuje się tak bardzo. Jedno jest jednak pewne: ma spaść śnieg.

Podczas zorganizowanego polowania w woj. zachodniopomorskim myśliwi z Belgii odstrzelili dwa dorosłe wilki. Wilk w Polsce jest objęty ochroną. Szacuje się, że na Pomorzu Zachodnim są jedynie trzy watahy wilków liczące po 5-6 sztuk. Sprawę przejęły policja i prokuratura.

"Biegun południowy został zdobyty!" Ta wiadomość obiegła świat dokładnie 100 lat temu. Wreszcie cel o zdobyciu, którego marzyło tak wielu podróżników, badaczy i poszukiwaczy przygód został osiągnięty. Jako pierwszy dotarł tam norweski polarnik Roald Amundsen.