Najnowsze

Najnowsze

Nadchodzącej nocy zobaczymy na termometrach nawet -31 st. C, a lokalnie spadki temperatury mogą być jeszcze większe! Najchłodniejszymi regionami kraju będą północny wschód i tereny górskie. Tak niskie temperatury są niebezpieczne dla zdrowia i życia.

W ciągu ostatniej doby 20 osób zmarło na skutek niskich temperatur na Ukrainie. Bilans śmiertelnych ofiar mrozów utrzymujących się tam od tygodnia wynosi już 63 osoby - podało w czwartek ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych w Kijowie.

Za nami kolejna bardzo zimna noc. W niektórych miejscach już wieczorem temperatura spadła sporo poniżej -20 st. Rano nie było lepiej nawet kiedy pojawiło się słońce. W Waksmundzie termometry pokazały rano aż -32 stopnie. Na Kontakcie Meteo cały czas pojawiają się informacje o kolejnych mroźnych rekordach tej zimy.

Według danych Komendy Głównej Policji z ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 - 67.

Manneken Pis, siusiający chłopiec ze słynnego pomnika-fontanny w Brukseli, z powodu mrozów musiał przerwać siusianie. Władze miasta zdecydowały się odciąć dopływ wody do fontanny w obawie, że niskie temperatury uszkodzą jej mechanizm.

Na wschodzie Europy straszy mróz, a na południu - śnieżyce. Kraje, w których lubią wypoczywać Polacy - Grecja, Turcja i Hiszpania - pokryte są sporą warstwą białego puchu. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi miejscami 500 cm.

W czwartek warunki drogowe będą przeważnie dobre. Kierowcom da się jednak we znaki mróz, przez który akumulatory mogą odmówić posłuszeństwa.

Do pierwszego, najniższego stopnia zmalało w środę zagrożenie lawinowe w Tatrach. W górach od kilku dni nie padał śnieg. Mróz powoduje, że pokrywa śniegowa jest stabilna i dobrze związana z podłożem, informuje ratownik dyżurny TOPR.

Alpy, choć przykryte śniegiem, nie będą przyjazne wszystkim narciarzom. W czwartek nie zabraknie ograniczających widoczność opadów śniegu oraz kilkunastostopniowych mrozów.

Śnieg we Włoszech pada intensywnie od dwóch dni. W północnych regionach kraju spadło kilka centymetrów białego puchu. Wprowadzono ograniczenia w ruchu. Skutki ataku zimy dokumentują nasi internauci.

Francuzi z południowego-wschodu zmagają się z intensywnymi opadami śniegu. Zima utrudnia ruch drogowy i zrywa linie energetyczne. Pozostałym obywatelom tego kraju doskwiera siarczysty mróz.

Władze Gdańska podjęły decyzję o wystawieniu koksowników. Staną one na przystankach autobusowych w czwartek. Za pomocą koksowników dogrzewają się już mieszkańcy Warszawy, Torunia i Łodzi.

W Krościenku nad Dunajcem w środę rano było nie tylko zimno, lecz także nierzeczywiście pięknie. Reporter 24 jurekZet przesłał zdjęcia pokazujące, jaki krajobraz potrafi "namalować" mróz.

- Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.