Najnowsze

Najnowsze

Kilka lawin zeszło w ciągu ostatnich trzech dni na tunel Salang w północnym Afganistanie. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby, a około 10 wciąż znajduje się pod śniegiem. Nieprzejezdna jest też jedna z ważniejszych dróg w kraju.

Sejsmometr, antena, elementy podtrzymywania życia - to pozostawiła po sobie na powierzchni Księżyca misja Apollo 12, która odbyła się ponad 40 lat temu. Zdjęcia wykonane przez sondę LRO, na których widać ślady bytności człowieka na Srebrnym Globie, udostepnił Lunar Science Institute, jednostka NASA zajmująca się badaniami nad Księżycem.

Największa od co najmniej 40 lat susza na Bałkanach postawiła pod ścianą tamtejszy przemysł energetyczny. Kraje te w dużym stopniu korzystają z prądu wytwarzanego w elektrowniach wodnych. Od kilku miesięcy zmuszone są do importowania coraz większej ilości prądu po coraz wyższych cenach.

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Wtorkowy poranek mieszkańcy amerykańskiego stanu Oregon zapamiętają na długo. Mało tego, 13 marca, prawdopodobnie zostanie wpisany do księgi pogodowych rekordów. Wybrzeże stanu niespodziewanie nawiedziła burza śnieżna przynosząc 20-centymetrowe opady i powodując masowe zniszczenia.

Susza zapanowała na Wyspach Brytyjskich i zmusiła dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie. Jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.

Para tropikalnych cyklonów czyha na północ od Australii. Synoptycy ostrzegają, że już wkrótce żywioły zaczną przesuwać się na ląd, gdzie wyrządzą poważne szkody. Może dojść do ponownego zalania kraju.

Z każdym dniem słońce grzeje coraz mocniej, powoli topiąc lód na mazurskich jeziorach. Odmarza też ziemia, pozwalając roślinom śmiało piąć się w górę. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wróżą rychłe nadejście wiosny, co rejestrują Reporterzy 24.

Zalane wodą całe kwartały ulic i pola nawet w głębi lądy - tak kilka dniu po uderzeniu fali tsunami wyglądały okolice nadmorskiego Ishinomaki. Falochrony przygotowane na odparcie kilkumetrowych fal rok temu nie miały szans z 20-metrową ścianą wody. To jedno z miejsc, gdzie wody wdarły się szczególnie daleko.

Chmura popiołu unosząca się z wulkanu Nevado del Ruiz w Kolumbii postawiła na nogi mieszkańców pobliskich miejscowości. Specjaliści i lokalne władze uważnie obserwują jego aktywność. Choć w kilku miejscowościach ogłoszono alarm, na razie nie ma zagrożenia dla mieszkańców i turystów.

Niespotykane o tej porze temperatury nawiedzają wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach nie było tak ciepło od ponad 120 lat.

Dobry dzień czeka narciarzy na alpejskich stokach. We wszystkich kurortach będzie bardzo słonecznie. Temperatury prawie wszędzie będą dodatnie, a w Veysonnaz termometry pokażą nawet 19 st.

Ponad 42 mln ludzi w regionie Azji i Pacyfiku zostały zmuszone w ciągu dwóch ostatnich lat do zmiany miejsca zamieszkania w wyniku klęsk żywiołowych związanych ze zmianami klimatycznymi - poinformował Azjatycki Bank Rozwoju. Na tych obszarach leży 6 z 10 państw najbardziej podatnych na konsekwencje zmian klimatu.