Najnowsze

Najnowsze

Mazurskie rysie wreszcie otrzymały imiona. Dwa samce, które przyjechały do Polski z Estonii, nazywają się oryginalnie, bo Abaris i Widar. To jedne z propozycji przesłanych do WWF przez internautów.

Do Polski powoli przestaje napływać gorące powietrze znad Morza Śródziemnego, które przyniosło nam upały na początku długiego majowego weekendu. Kolejne dni nie zapowiadają się już tak pięknie. - Polska będzie areną walki ciepła i chłodu, ścierania się mas gorącego powietrza - zapowiada meteorolog Arleta Unton-Pyziołek, dodając, że oznacza to sporo przelotnych opadów deszczu i burz.

Pogoda w miniony weekend bardziej kojarzyła się z upalnym latem niż z wiosną. Tak ciepłych kwietniowych dni nie było od dziesięcioleci. W sobotę rekord z 1968 r. pobiły Słubice wartością 31 st. C. Jednak już następnego dnia na pierwsze miejsce w meteorologicznych statystykach wysunęły się 32 st. C odnotowane we Wrocławiu.

Pogoda w pierwszej części dnia będzie sprzyjać podróżującym w całej Polsce. Jednak z upływem dnia zaczniemy odczuwać skutki nadchodzącego od zachodu frontu. Po południu jazdę w większości kraju utrudnią opady i burze z silnym wiatrem.

Pierwszy prywatny statek kosmiczny wyleci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) już za nieco ponad tydzień. 7 maja wyruszy bezzałogowa maszyna, która dostarczy do ISS zapasy dla astronautów.

Spójrzcie na swoje rowery z czułością. Zanim stały się tym, czym są dzisiaj, musiały przejść długą i trudną drogę. - Nazywano je "kościotłukami" i oskarżano o prowadzenie do rozwiązłości oraz upadku instytucji małżeństwa. Ponadto bicyklistów oskarżano o związki z diabłem - mówi Olga Kwiatkowska z toruńskiego Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej.

Temperaturami rodem znad Morza Śródziemnego cieszyli się w weekend Niemcy z landów południowych i wschodnich. - W Monachium było tak ciepło, jak na Majorce - informują przedstawiciele Niemieckiej Służby Meteorologicznej (Der Deutscher Wetterdienst).

Niebezpiecznie rośnie prędkość wiatru w Polsce - ostrzega synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. W górach prędkość wiatru sięga już 90 km/h. To wynik zmiany sytuacji barycznej w Europie.

Utrzymująca się w Polsce wysoka temperatura oraz silne wiatry sprawiają, że strażacy mają pełne ręce roboty. Pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa mówią wręcz o pogodzie pożarowej. Z pożarami traw i lasów zmagają się strażacy m.in. z Płocka i Opola.

"Silne podmuchy wiatru powodują zniszczenia na Opolszczyźnie, a strażacy mają ręce pełne roboty" - informuje na swoim profilu w Kontakcie 24 serwis 24opole.pl. Kilka minut po godzinie 12, pod Czarnowąsami, na jadący drogą samochód spadło powalone przez wiatr drzewo.

- W sobotę na polu temperatury padł rekord dla kwietnia - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. - Temperatura maksymalna w cieniu przekroczyła 31 st. Celsjusza w Słubicach, a w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim Toruniu oraz Bydgoszczy sięgnęła tego pułapu - wylicza i porównuje, jak 28 kwietnia było przez ostatnich 10 lat.

Poniedziałkowy wieczór dostarczy wrażeń wszystkim wielbicielom astronomii - zarówno zawodowcom, jak i amatorom. - Około godziny po zachodzie Słońca złączą się Księżyc, czerwony Mars i biało-niebieski Regulus, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa - informuje Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Gigantyczny rój pszczół zaatakował w sobotę 300 Węgrów, którzy brali udział w zawodach pieszych wycieczkowiczów. Użądlonych zostało 28 osób. Na pomoc im wyruszyło 11 karetek pogotowia oraz helikopter medyczny.

Sobota była jak dotąd najgorętszym dniem kwietnia i tego roku we Włoszech. Temperatury rzędu 30 st. Celsjusza, jakie odnotowano w sobotę przede wszystkim na południu, Włosi zawdzięczali antycyklonowi znad Afryki - Hannibalowi.

Pierwszego dnia żeglugi na Kanale Elbląskim znalazło się tylu pasażerów, że trzeba było zorganizować dodatkowe rejsy. Atrakcją wodnej trasy z Ostródy do Elbląga jest jedyny na świecie czynny system śluz i pochylni. Można go oglądać podczas rejsów do końca sezonu, bo potem szlak zostanie zamknięty na dwa lata.