Najnowsze

Najnowsze

Azja Południowo-Wschodnia przygotowuje się na nadejście letniego monsunu. Temperatury nad lądem przekraczają już 40 st. C, co zawsze o tej porze roku poprzedza nadejście chłodniejszego, wilgotnego powietrza znad oceanu.

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii i frontu atmosferycznego. Za frontem, od zachodu, napłynie chłodne i wilgotne powietrze polarno-morskie (PPm), wypierając na wschód gorące i suche powietrze zwrotnikowe (PZ).

- Kwiecień 2012 był w Wielkiej Brytanii najbardziej mokrym miesiącem we współczesnych statystykach meteorologicznych - podał brytyjski narodowy serwis meteorologiczny Met Office. Na Wyspy spadła największa od 1910 r. ilość deszczu odnotowana w jednym miesiącu. Paradoksalnie - zaledwie przed kilkoma tygodniami kraj zmagał się z horrendalną suszą.

Kilka dni temu przywitaliśmy na świecie pisklę Orła i Reszki - bielików, których życie od miesiąca śledzimy na żywo online. Razem z nami ptaki podgląda już ponad 100 tysięcy Internautów. O kondycji malucha opowiedziała nam Hanna Kolasińska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Poważnie rannego bielika znalazła w środę kobieta, która spacerowała po lesie nieopodal Choszczna (woj. zachodniopomorskie). Ptak, który ucierpiał prawdopodobnie na skutek podniebnego pojedynku, trafił pod opiekę weterynarza oraz pracowników Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Szczecinie. Decydujące dla niego będą najbliższe godziny.

Ci, którzy w ostatnich dniach narzekali na upał, w piątek powinni być zadowoleni z lekkiego ochłodzenia. Niestety w następne dni temperatura będzie jeszcze bardziej się obniżać. Na dodatek czeka nas weekend z deszczem, burzami, a lokalnie nawet gradem. - Burze się utrzymają do niedzieli. Od poniedziałku będzie pogodnie, ale chłodno - zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

Sporo burz, szczególnie na Wybrzeżu i w górach, a na termometrach coraz niższe wartości - tak zapowiada się koniec długiego weekendu. Na południu kraju trzeba będzie często sięgać po parasole i sztormiaki. Za to na Mazurach dobre warunki do wypoczynku utrzymają się do niedzieli.

Nad Europa dominują układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Czech i związanych z nim frontów atmosferycznych.

Podróżujący po zachodnich i południowych rejonach Polski nie mogą dziś liczyć na sprzyjające warunki. Jazdę będą utrudniać opady i burze z dość silnym wiatrem. Po południu skutki frontu lokalnie mogą odczuć kierowcy również w innych częściach kraju.

Strefa burz w środę rozciągała się późnym wieczorem nad Podkarpaciem, Śląskiem i Małopolską. W nocy burze powoli gasły, ale znad Czech i Słowacji nadciągnął kolejny front. W czwartek strefa burz rozciągnie się jeszcze nad województwa zachodnie.

Od wtorku 1 maja Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) prognozuje pogodę za pomocą superdokładnego modelu komputerowego Rapid Refresh. Ma on pomóc w m.in. śledzeniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak śnieżyce czy ulewy.

- Przyglądanie się lodowym księżycom Jowisza będzie naszą następną wielką misją badawczą - oznajmiła w środę Europejska Agencja Kosmiczna. Członkowie ESA zdecydowali, że miliard euro na realizację projektu otrzymają naukowcy pracujący nad sondą JUICE. Ma ona sprawdzić, czy pod warstwą lodu na Kalisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Alergicy z województw zachodnich i południowych w czwartek odetchną z ulgą - padający deszcz oczyści powietrze z wszelkich pyłków. Przed nadwrażliwymi m.in. z północy szykuje się kolejny ciężki dzień. Sprawdźcie, z którymi alergenami przyjdzie Wam się zmierzyć.

W czwartek będziemy mieli ostatnią szansę, żeby nacieszyć się prawdziwie letnimi temperaturami. Później przyjdzie ochłodzenie. Niestety - w najbliższych dniach niebo zasnują chmury, przeważnie deszczowe i burzowe. Miejsc, w których pogoda dopisze, będzie niewiele.