Najnowsze

Najnowsze

Pogoda w czasie nadchodzących mistrzostw Europy w piłce nożnej to jedna z tych tajemnic, które chciałoby poznać wiele osób. Choć dla synoptyków nawet na opracowanie prognoz długoterminowych jest jeszcze za wcześnie, Jarosławowi Kuźniarowi udało się namówić na rozważania o czerwcowej aurze Tomasza Wasilewskiego. Według niego w drugiej połowie czerwca bardzo prawdopodobny jest deszczowy scenariusz.

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce" - tymi słowami pocieszał nas nasz przyjaciel Chorwat, kiedy byliśmy w deszczowej Opatiji. I chociaż ma on niewiele wspólnego z prognozowaniem pogody, to nie musieliśmy długo czekać, żeby jego słowa się sprawdziły.

- Ta kondensacja mnie budziła całą noc - żartował w porannym programie TVN24 prowadzący Jarosław Kuźniar. - Ona tego nie potrafi - przekonywał Tomasz Wasilewski z TVN Meteo. O czym mowa? O zjawisku owocującym mgłą, która nawet dobrze znany pejzaż Krakowa czyni trudno rozpoznawalnym. Jej kłęby spowiły też Stadion Narodowy w stolicy.

W środę pogoda będzie sprzyjać kierowcom w większości regionów. Synoptycy zapowiadają słoneczny dzień, więc w drodze mogą się przydać okulary przeciwsłoneczne. Tylko na zachodzie deszcz i popołudniowe burze mogą sprawić kłopot kierowcom.

Temperatury od 19 do 24 st. C, pogodne niebo i sporo słońca w większości kraju - na takie przyjazne warunki pogodowe możemy liczyć w środę. Tylko w zachodnich województwach pogodę może psuć front atmosferyczny. - Sympatyczny będzie ten majowy dzień - podsumowuje prezenter TVN Meteo Tomasz Zubilewicz.

Nawet obserwowany z Ziemi, w sobotnią noc był zauważalnie większy niż zwykle. Oglądany orbity naszej planety wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie. W sobotę czarowi Super Księżyca poddali się także astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wypoczywający na Mazurach w środę będą mogli się cieszyć słoneczną pogodą. Będzie dość ciepło, choć temperatury oscylujące wokół 20 st. C na opalania mogą nie wystarczyć. Słaby i umiarkowany wiatr nie przekroczy 16 km/h.

- Spojrzeliśmy w górę i zobaczyliśmy, że niebo porusza się w dwóch różnych kierunkach - relacjonował kierowca, który uwiecznił na filmie tornado, jakie w poniedziałek przeszło nad Anglią. Jak informują media, w gwałtownej burzy nikt nie ucierpiał, odnotowano jedynie uszkodzenia domostw - głównie dachów i połamane drzewa.

Suchy dzień w większości kraju dla alergików oznacza nasilenie dolegliwości. Najsilniejsze będą musieli znosić uczuleni na zarodniki grzybów cladosporium i pyłki dębu. Coraz mniej dokuczliwe stają się za to brzoza.

W ciągu najbliższych dwóch dni warto znaleźć czas na spacer i odpoczynek na powietrzu. W tym czasie będzie się rozpogadzać i ocieplać. Najwyższych temperatur możemy się spodziewać w piątek, ale za to we znaki dadzą się deszcz i burze. W weekend natomiast pogoda nie będzie zachęcać do wyjścia z domu - zrobi się zimno i mokro.

Niedźwiadek włamał się do szkoły podstawowej w New Jersey. W pościg za misiem, który staranował szklane drzwi wejściowe, a potem przebiegł się po korytarzu, rzucił się woźny. Zwierzę nikomu nie wyrządziło krzywdy, podarło tylko kilka podręczników do matematyki.

Odnalezienie tysięcy martwych zwierząt, które Pacyfik wyrzucał od kilku miesięcy na plaże Peru, zmusiło władze do sprawdzenia, co jest powodem masowego wymierania delfinów i pelikanów. Wstępne ustalenia wskazują, że może być to El Niño - fenomen pogodowy, który odpowiada m.in. za ocieplenie się chłodnych wód Oceanu Spokojnego.

Wiedeń, miasto o bogatej kawiarnianej tradycji, idzie z duchem czasu. Otwarto tam pierwszą kawiarnię dla ... kotów. Futrzaki mogą wraz ze swoimi właścicielami napić się kawy lub uciąć sobie drzemkę w specjalnie przygotowanych dla tego celu miejscach.

Północno-wschodnią Brazylię nawiedziła największa susza od 30 lat. Władze wprowadziły stan wyjątkowy w 266 gminach. Brak wody zmusza ludzi do migracji w poszukiwaniu pracy. Jednocześnie w dorzeczu Amazonki nastąpiła katastrofalna powódź na niewyobrażalną skalę.