Najnowsze

Najnowsze

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Jaki jest przeciętny sierpień w Polsce? Słoneczny, spokojniejszy niż lipiec i ma maksymalnie 13 dni deszczowych. Temperatury, szczególnie na wschodzie i południu kraju, osiągają wówczas powyżej 30 st. C. Tegoroczny nie powinien odbiegać od normy - zapowiadają amerykańscy meteorolodzy i synoptycy TVN Meteo.

Czwartek będzie początkiem końca deszczowego i burzowego lata. Od rana dawno wyczekiwane słońce zobaczą mieszkańcy większości regionów kraju z wyjątkiem północy i Dolnego Śląska.

W czwartek nawet nad zawsze słonecznym Jeziorem Solińskim może popadać. Najbardziej będzie wiało w Krynicy Morskiej. Pogoda będzie szwankować także w Chorwacji. Jedynie w Grecji aura będzie sprzyjać żeglarzom.

Wszyscy wypoczywający nad Bałtykiem będą mieli w czwartek kwaśne miny. Będzie padało na północy kraju co skutecznie utrudni plażowiczom wypoczynek. Z silnego wiatru mogą skorzystać jedynie amatorzy ekstremalnych sportów wodnych. Deszczowo jest też we Włoszech, Francji i Chorwacji. A w Portugalii wreszcie zrobiło się upalnie.

Nareszcie dobre wiadomości! Od 2 sierpnia zacznie się prawdziwe, polskie lato - informują synoptycy TVN Meteo. Pogoda ma dopisać i nie tylko dlatego, że wreszcie nie będzie padało. Słupki na termometrach podskoczą aż do 30 st. C.

Dyrektorzy jednej z włoskich fabryk pizzy postanowili zainwestować w innowacyjne urządzenie i kupili pierwszy na świecie piec do wypiekania tego przysmaku, który jest napędzany tylko przez energię słoneczną.

- Koniom Przewalskiego, zamieszkującym okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu, grozi wyginięcie. Według naukowców to nie wina promieniowania, a kłusownicy, którzy polują na zwierzęta dla mięsa – podaje BBC Nature.

Poranne oberwanie chmury przysporzyło mieszkańcom stolicy wiele problemów. Zalane ulice, podtopione przystanki, niedziałające sygnalizacje świetlne przyczyniły się do powstania gigantycznych korków. Jeśli dojechałeś dziś do pracy na czas, miałeś szczęście. Zdjęcia płynącej deszczem stolicy przesłali Reporterzy 24.

Cindy, to kolejna tropikalna burza, która w ostatnich dniach pojawiła się na Atlantyku. Kieruje się na północno-wschodnie, chłodne wody, gdzie prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu. Satelita NASA uchwycił Cindy w jej szczytowej formie.

Polska jest pod wpływem niżu, którego centrum w nocy przemieściło się znad Lubelszczyzny przez Mazowsze nad Mazury. Tera znajduje się nad Warmią, a po południu przekroczy północną granicę kraju. Nad Polską zalegać będzie dość ciepłe powietrze polarno-morskie.

Trzęsienie ziemi o sile 6,0 w skali Richtera wystąpiło we wtorek w Zatoce Kalifornijskiej - poinformowała państwowa Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma ofiar. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

Dobre warunki żeglarskie zastaną miłośników sportów wodnych w Grecji, Chorwacji i na Bałtyku zachodnim. W Polsce lepiej zostać w porcie, szczególnie na Mazurach, gdzie synoptycy zapowiadają burze.

Kurorty w naszym kraju będą jutro skąpane w deszczu. Podobna pogoda będzie we Francji i we Włoszech. Najkorzystniejsza aura czeka na turystów w Turcji i na Cyprze. Tam termometry wskażą nawet 38 kresek.

W redakcji meteo powstała nowa nazwa miesiąca lipiec, a mianowicie "lipcopad". Rzeczywiście, cały czas jakieś deszczowe chmury przemieszczają się nad Polską, to z południa na północ, to z zachodu na wschód. I oddechu nie ma od deszczu, a każdy marzy już o stabilizacji pogody i niebie bezchmurnym ze słońcem, nie tak na chwilę, ale chociaż na tydzień.

26 lipca Białorusini rozpoczęli świętowanie dożynek. Kobiety ubrane w stroje ludowe wiążą kłosy, śpiewając tradycyjne pieśni. Z kolei pierwszy gospodarz we wsi podrzuca do góry wiązkę zboża i kwiatów polnych ku pomyślnym zbiorom.

We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

We wtorek wydano ostrzeżenia hydrologiczne dla dwóch województw: mazowieckiego i lubelskiego. Na Podkarpaciu obowiązuje pogotowie powodziowe. Poziom wody w Wisłoce może przekroczyć stany alarmowe, a na Wiśle ostrzegawcze.

Najbliższe noce poświęćcie obserwacji nieba. - Połączenie nowiu Księżyca i aktywności kilku ciekawych rojów meteorów powoduje, że koniec lipca jest doskonałym czasem do obserwacji tych efektownych zjawisk - zachęca dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.