Najnowsze

Najnowsze

Wieczorem czeka nas wspaniałe widowisko. - Będziemy mogli obserwować spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych (zaraz po Słońcu) ciał na naszym niebie - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

To było jedno z czterech największych jezior na świecie. Przez miejscowych zwane także morzem. Dziś Jezioro Aralskie zajmuje zaledwie 10 proc. swojej pierwotnej powierzchni. Katastrofalny wpływ na losy zbiornika miał rosyjski pomysł użyźnienia okolicznych pól.

W czwartek w jednym z miast na wschodzie Chin odnaleziono jajko, które będzie aspirować do miana najmniejszego kurzego jajka na świecie - mierzy sobie ono tylko 1,3 cm.

W dwóch z piątkowych czterech województw utrzymano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia powodziowego. W wielu innych obowiązuje jednak wciąż wysoki, drugi stopień. Na znacznym obszarze kraju rzeki mogą wzbierać nawet o 100 cm w ciągu 6 godzin - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wody w dolnośląskich rzekach wciąż przybywa. Stany alarmowe zostały właśnie przekroczone na siedmiu wodowskazach w regionie, natomiast ostrzegawcze - na ponad 20. W mieście Nowogrodziec i gminie Mysłakowice wprowadzono alarmy powodziowe. Po ostatnich opadach i roztopach przybyło wody także w rzekach regionu łódzkiego.

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Młodzi mieszkańcy podkarpackiego Jarosławia mają już dość zimy. W sobotnie popołudnie symbolicznie (i publicznie) położą jej kres - "zapadną w zimowy sen", a po chwili obudzi ich z niego budzik.

Sobota upłynie pod znakiem wiatru. Na Śnieżce jego prędkość przekroczy 100 km/h, jednak większość Polaków będzie się zmagać z porywami rzędu 60-90 km/h. Zachowajcie czujność - tak silne porywy mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Choć wygląda niepozornie, jest najcenniejszym - bo najstarszym - kwiatem świata. Lepnica wąskolistna swego czasu, około 30 tysięcy lat temu, była bardzo powszechna na półkuli zachodniej. Jej prehistoryczną postać przywrócili do życia rosyjscy naukowcy, którzy już planują szukanie do badań jeszcze starszych roślin.

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego ochronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i nowotworami. W jaki sposób? Otóż udało się im stworzyć katalizator, który pomoże zmniejszyć ilość szkodliwych poprzemysłowych substancji w powietrzu.

Zatory lodowe i odwilż sprawiają, że zagrożenie powodziowe na południowym zachodzie i południu wzrasta. W sobotę rano kilkadziesiąt domów w dolnośląskim Marciszowie (a także sztab kryzysowy) było pozbawionych prądu właśnie za sprawą podtopień.

W sobotę w polskich górach popada śnieg, ale od czasu do czasu niebo będzie się przejaśniać. Mimo ładnej pogody warunki jazdy będą utrudnione. Stoki pokrywa mokry śnieg, a opady mogą ograniczać widoczność.

Narciarzy na alpejskich trasach czeka zróżnicowana pogoda, w zależności od kraju, w którym się zatrzymają. We Francji będzie słonecznie, w Szwajcarii i Austrii poprószy śnieg, ale słońce też się pokaże. Najgorsza, deszczowa pogoda czeka większość ośrodków niemieckich i niektórych włoskich.

Wyż znad Atlantyku przyniósł piękną wiosenną pogodę krajom zachodniej i południowej Europy. Z ciepła korzystają mieszkańcy i turyści we francuskich kurortach śródziemnomorskich. W Nicei rozpoczęli sezon plażowicze, nie zabrakło też amatorów morskich kąpieli.