Najnowsze

Najnowsze

Przez najbliższe dwa tygodnie pogoda będzie się robić coraz bardziej wiosenna. Według prognozy długoterminowej czeka nas spore ocieplenie. Już pod koniec tego tygodnia będziemy mogli liczyć na dodatnie temperatury w całym kraju. W połowie miesiąca natomiast w najcieplejszych miejscach termometry pokażą nawet 15 stopni C.

Tatry, Sudety, Alpy - wszędzie tam jeszcze można do woli jeździć na nartach, ale jak się okazuje wyśmienite warunki panują też w leżącym na południu Europy Cyprze. W tym tygodniu wyspa przeżyła wręcz atak zimy.

Orangutany mieszkające w ogrodzie zoologicznym z Toronto otrzymają nowe zabawki - iPady. Powód? Zwierzęta nudzą się i mają niewiele okazji do twórczego rozwoju. To część programu "Apps for Apes", który ma poprawić jakość życia małp w niewoli.

Polska i Filipiny znajdują się na tych samych półkulach i w obu państwach już niedługo powinna zacząć się wiosna. W tym roku jednak pogoda zrobiła Filipińczykom psikusa. Do kraju przyszło już lato. Jest tak ciepło, że władze oficjalnie ogłosiły tę porę roku.

Mamy dobrą wiadomość dla zmęczonych mrozami. - W czwartek ostatni raz w tym sezonie, w Polsce temperatury spadną zdecydowanie poniżej 0 st. C. Pogoda w marcu będzie mieszana, ale ciężka zima już nie wróci - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Do 51 osób wzrosła liczba ofiar tornad, jakie w tym tygodniu przeszły nad stanami Indiana, Kentucky i Ohio w USA. Ratownicy nadal przeczesują gruzy w najbardziej zniszczonych miejscowościach. To prawdopodobnie nie koniec wichur - w niektórych stanach wciąż obowiązuje alarm pogodowy.

Eksperci z NASA potwierdzili, że odkryta przed tygodniem przez hiszpańskich uczonych planetoida 2012 DA14, może zagrozić Ziemi - pisze rosyjskie "Izvestia", powołując się na słowa dr. Davida Dunhama z projektu Deep Space Network, któremu patronuje NASA. Zmierzające w naszym kierunku ciało niebieskie ma ok. 60 m średnicy i może spowodować zniszczenia porównywalne do uderzenia meteorytu tunguskiego.

W niedzielę będziemy mogli liczyć na dużo słońca i korzystne warunki biometeo. Dzień zdominuje ładna, wyżowa pogoda. Najwięcej słońca będzie na Warmii i Mazurach, w centrum i na Śląsku. W pozostałych rejonach okresowo możliwe lekkie zachmurzenie.

Chociaż do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób nie może się jej doczekać. Nawet chłodniejsze dni, które przyszły po odwilży, nie zniechęcają do szukania jej oznak. Na Kontakt Meteo przychodzi wiele zdjęć kwiatów przebijających się przez śnieg, pąków na drzewach i pierwszych wracających po zimie ptaków.

W sobotę wieczorem Mars znalazł się w opozycji względem słońca i zbliżył się do Ziemi. Takie położenie to świetna okazja do obserwacji Czerwonej Planety. Miłośnikom astronomii sprzyja także pogodne niebo. Zdjęcia z "podglądania" Marsa możecie przysyłać na Kontakt Meteo i Kontakt24.

W niedzielę zadowoleni będą ci, którzy wybrali się na narciarski weekend w polskie góry. Od Sudetów po Bieszczady dopisze pogoda, a warunki na stokach będą korzystne.

W niedzielę pogoda nie będzie łaskawa dla narciarzy w Alpach. W większości ośrodków będzie dominować deszcz, w niektórych miejscach spadnie deszcz ze śniegiem. Będzie też dość ciepło, w szwajcarskich kurortach termometry pokażą nawet 15 stopni.

Służby Arabii Saudyjskiej oświadczyły, że poszukiwania Jana Lisewskiego, który chciał samotnie pokonać Morze Czerwone na desce kitesurfingowej nie zostaną przerwane i będą prowadzone także nocą - poinformował PAP konsul RP w Rijadzie Igor Kaczmarczyk. Lisewski najpierw dwukrotnie nadał sygnał "CHECK IN/OK", ale potem znów wysłał wezwanie o pomoc. Przed godz. 19 nadszedł kolejny sygnał SOS.

10 uczonych znalazło się w finale polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 19 maja.

W atmosferze Dione, jednego z satelitów Saturna, znajdują się cząsteczkowe jony tlenu - ogłosili naukowcy. Choć ich liczba na tym księżycu nie wystarcza do podtrzymania życia, odkrycie to zachęca do szukania podobnych, ale bardziej sprzyjających warunków na innych obiektach. Według badaczy, taki potencjał może mieć księżyc Jowisza - Europa.

Niedzielę i pierwszą część tygodnia zdominuje wpływ wyżu "Falk" znad Skandynawii. Oznacza to słoneczne, ale dość chłodne dni. Temperatury będą się z dnia na dzień sukcesywnie obniżać, a we wschodniej części kraju wystąpi lekki mróz. W czwartek pogoda się zmieni - pojawią się opady i silniejszy wiatr.

Ornitolodzy wśród tych, co przekonują, że wiosna nadchodzi. - Żyjące na Podkarpaciu orły przednie zaczynają tokować i odbudowywać gniazda. Lęgi rozpoczęły już kruki, a z zimowania wróciły skowronki i szpaki - opisuje poruszenie w ptasim świecie Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.