Najnowsze

Najnowsze

Nagromadzenie ciemnej materii w centralnej części gromady galaktyk Abell 520 zaobserwowali astronomowie przy użyciu teleskopu Hubble'a. Zagadka polega na tym, że według dotychczasowej wiedzy, ciemna materia powinna być otoczona galaktykami. Tymczasem od nich "uciekła".

Przy aplauzie 2,5 tys. turystów rozpada się lodowiec Perito Moreno w Argentynie. To jedna z największych atrakcji turystycznych Patagonii. Gdy podmywa go woda, ogromne jego fragmenty blokują przepływającą pod nim rzekę.

Już w sobotę około godz. 20.00 Mars znajdzie się w opozycji względem Słońca i zbliży się do Ziemi na "niewielką"odległość. Będzie to doskonała, zdarzająca się raz na 26 miesięcy, okazja do podejrzenia Czerwonej Planety.

Nie ma już zagrożenia na rzece Poprad pomiędzy Starym a Nowym Sączem. W piątek topniejąca kra utworzyła na rzecze znacznych rozmiarów zator lodowy. Dziś Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformował, że rano poziom wody się podniósł i kra spłynęła. O sytuacji na rzece informował Reporter 24 lobozmarcin, który w serwisie Kontakt 24 zamieścił film obrazujący skalę problemu. Zdjęcia nadesłali internauci @Marcin oraz @majkab.

Potężne wichury i intensywnie padający deszcz spustoszyły w sobotę nowozelandzką Wyspę Północną. O tym, jak silnie wiało, przekonali się nie tylko ci, których domy zostały zniszczone, lecz także pewien pływający po Morzu Tasmańskim żeglarz.

W Szczecinie, który w sobotę będzie najcieplejszym miejscem kraju, poranek rozpoczął się mroźno. Termometry wskazywały tam jedynie -5 st. Celsjusza. Niskie temperatury przyczyniły się do powstania bajecznej, zapierającej dech w piersiach mgły, która przez kilkadziesiąt minut unosiła się nad miastem. Zobaczcie, jak była piękna!

Koncern energetyczny BP zawarł ugodę z komitetem reprezentującym największą z grup osób, które domagają się odszkodowań za skutki katastrofalnego wycieku ropy do Zatoki Meksykańskiej w 2010 roku. Ale pozostają jeszcze roszczenia władz federalnych i stanowych.

Przed kierowcami poruszającymi się po drogach przeważającej części kraju wyjątkowo pogodny, pełen słońca dzień. Synoptycy przewidują opady tylko na krańcach wschodnich. Tamtejsze drogi mogą być śliskie.

Sobota, dzień na który większość z nas czeka z wytęsknieniem, nie zawiedzie nas pod względem pogody. Za sprawą nadciągającego nad Polskę wyżu aura znacznie się poprawi i miejsc, gdzie zdarzą się przelotne opady będzie jak na lekarstwo.

Oceany ulegają zakwaszaniu prawdopodobnie w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 300 mln lat - alarmują naukowcy. Zmiany są bardziej gwałtowne, niż te, do których doszło podczas trwającego 5 tys. lat Paleoceńsko-Eoceńskiego Maksimum Termicznego 56 mln lat temu. Zbyt kwaśne wody to zagrożenie dla wielu morskich organizmów.

Warunki narciarskie w Alpach wciąż są dobre. Mimo że temperatura mocno podskoczyła, to pokrywa śnieżna nadal miejscami sięga 4 metrów.

Jaskrawozielony kolor strumyka zszokował w piątek przed południem strażaków i mieszkańców niemieckiej Getyngi. Ta niespotykana w przyrodzie barwa to skutek pożaru, który wybuchł w nocy w hali z chemikaliami. Jak twierdzą władze - barwnik jest niegroźny.

Dramatyczna sytuacja na Dunaju. W pobliżu miejscowości Braila w Rumunii kra lodowa zablokowała dwie barki. Na jednej znajdowało się 3 tys. ton pestycydów, na drugiej, płynącej pod flagą Tanzanii, jest zamkniętych 5 tys. zwierząt. Istnieje duże ryzyko, że lód zacznie się poruszać i je wywróci. W pośpiechu trwa rozładowywanie statku z chemikaliami.

W piątek rano przy tamie we Włocławku rozpoczęła się akcja kruszenia i spławiania zalegającego na Wiśle lodu. Lodołamacze przepłyną do wysokość powiatu płockiego, gdzie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W najbliższych dniach poziom Odry w województwie lubuskim wzrośnie powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW. Miejscami może przekroczyć stany alarmowe. Uspokaja się za to sytuacja rzekach Dolnego Śląska. Obowiązują tam już tylko dwa alarmy powodziowe.

Mimo odwilży i ocieplenia w najbliższy weekend narciarze będą mogli jeszcze korzystać z wielu tras. Dobre warunki będą w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim oraz na Podkarpaciu. Pogoda mniej sprzyja górskim wędrówkom. Ze względu na ocieplenie i opady w Karkonoszach, Bieszczadach i w rejonie Babiej Góry utrzymuje się zagrożenie lawinowe.