Najnowsze

Najnowsze

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działa od ponad 100 lat. W tej branży nie ma mowy o urlopie. Co sezon, to nowe wyzwania, ale zawsze jedno priorytetowe - ratowanie życia. To, jak wyglądała praca ratowników w latach 30. i 40. XX wieku, można zobaczyć na zdjęciach opublikowanych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Ile pszczelich rodzin żyje w Polsce? Pszczelarze uważają, że jest ich coraz mniej i boją się, że będzie jeszcze gorzej. Minister rolnictwa uspokaja: Pszczelarstwo w Polsce rozwija się. Dziś pszczelarze zjadą do Warszawy, by zwrócić uwagę na swoją sytuację i zaprotestować przeciw stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin, które ich zdaniem zabijają pszczoły.

Australijczycy z niepokojem słuchają komunikatów pogodowych. Kraj jest pod wpływem dwóch niebezpiecznych układów niskiego ciśnienia. Jeden przekształcił się w cyklon tropikalny o nazwie Lua i cały czas przybiera na sile, przepuszczając atak na północno-zachodnie terytorium kraju. Drugi nie rozwinął się do postaci cyklonu, ale na północy przyniósł opady na poziomie 250 mm.

Do Polski od zachodu wkracza wyżowa pogoda. Przyniesie nie tylko ciepło i sporo słońca, ale też meteorologiczne niespodzianki. W nocy temperatura może wciąż spadać poniżej zera, a amplituda wyniesie nawet 10 st. C.

Portugalię warto odwiedzać poza sezonem turystycznym. Dlaczego? Na gości, którzy wybiorą się do tego kraju czekają darmowe noclegi, bezpłatne bilety do muzeów oraz gratisowe potrawy regionalne.

Trwa jedno z najbardziej niezwykłych tegorocznych zjawisk na niebie. We wtorek wieczorem Jowisz i Wenus zbliżyły się do siebie na niewielką odległość trzech stopni. Od wczoraj dwie najjaśniejsze planety nie zdążyły się jeszcze od siebie oddalić. Na Kontakt Meteo dostaliśmy zdjęcia internautów z tego astronomicznego spotkania.

Kilka lawin zeszło w ciągu ostatnich trzech dni na tunel Salang w północnym Afganistanie. Ich ofiarą padły co najmniej dwie osoby, a około 10 wciąż znajduje się pod śniegiem. Nieprzejezdna jest też jedna z ważniejszych dróg w kraju.

Sejsmometr, antena, elementy podtrzymywania życia - to pozostawiła po sobie na powierzchni Księżyca misja Apollo 12, która odbyła się ponad 40 lat temu. Zdjęcia wykonane przez sondę LRO, na których widać ślady bytności człowieka na Srebrnym Globie, udostepnił Lunar Science Institute, jednostka NASA zajmująca się badaniami nad Księżycem.

Największa od co najmniej 40 lat susza na Bałkanach postawiła pod ścianą tamtejszy przemysł energetyczny. Kraje te w dużym stopniu korzystają z prądu wytwarzanego w elektrowniach wodnych. Od kilku miesięcy zmuszone są do importowania coraz większej ilości prądu po coraz wyższych cenach.

Dwa silne wstrząsy tektoniczne, w tym jeden podmorski, nawiedziły w środę północną Japonię. Według dotychczasowych informacji nie spowodowały one ofiar w ludziach ani strat materialnych. Na krótko wstrzymano kursowanie części pociągów szybkiej kolei.

Burza na Słońcu trwa w najlepsze. We wtorek o godz. 18.20 czasu polskiego doszło do kolejnego silnego wybuchu. Rozbłysk pochodził z niezwykle aktywnej w ciągu ostatniego tygodnia grupy plam słonecznych 1429 i osiągnął klasę M7.9, a to oznacza, że może wywołać burze magnetyczne na Ziemi.

Wraz z nadejściem wiosny płazy migrują na tereny rozrodcze. Po drodze 75 proc. z nich ginie pod kołami samochodów, czemu chcą zapobiec poznańscy ekolodzy. Rozpoczęli budowę specjalnych płotków, zabezpieczających żaby przed wchodzeniem na jezdnię.

Wtorkowy poranek mieszkańcy amerykańskiego stanu Oregon zapamiętają na długo. Mało tego, 13 marca, prawdopodobnie zostanie wpisany do księgi pogodowych rekordów. Wybrzeże stanu niespodziewanie nawiedziła burza śnieżna przynosząc 20-centymetrowe opady i powodując masowe zniszczenia.

Susza zapanowała na Wyspach Brytyjskich i zmusiła dostawców do wydania restrykcji w użytkowaniu wody. Ponad 20 milionów Brytyjczyków będzie musiało zrezygnować z podlewania przydomowego ogródka. To doraźne rozwiązanie. Jeśli sytuacja nie poprawi się, ograniczenia będą większe.