2021 może być kolejnym gorącym rokiem w historii pomiarów

[object Object]
2019 rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarówWMO
wideo 2/20

Rok 2021 będzie równie gorący jak ostatnie lata - wynika z prognozy brytyjskiego serwisu meteorologicznego Met Office. Eksperci przewiduje, że średnia globalna temperatura w nadchodzącym roku będzie o 0,91-1,15 stopnia Celsjusza wyższa niż w okresie przedindustrialnym.

To będzie siódmy rok z rzędu, kiedy średnia globalna temperatura będzie o około jednego stopnia wyższa od średniej sprzed epoki przemysłowej (z lat 1850-1900) - informuje Met Office.

Według brytyjskiego serwisu meteorologicznego, w 2021 roku średnia globalna temperatura może być nieco niższa niż w niektórych poprzednich latach, w tym rekordowo gorącym 2015, ze względu na zjawisko La Nina. Występuje ono wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu. La Nina jest przeciwieństwem zjawiska El Nino i ma przejściowy efekt ochłodzenia średniej temperatury globalnej.

- Zmienność cyklów La Nina i El Nina jest drugim, najważniejszym czynnikiem wpływającym na określenie globalnej temperatury - tłumaczył doktor Nick Dunstone z Met Office.

Wzrost globalnej temperatury na świecie wg Met OfficeMet Office

Temperatura w 2021 roku

Seria najcieplejszych lat rozpoczęła się w 2015 r. Był to pierwszy rok, w którym średnia temperatura na świecie była wyższa o stopień Celsjusza wyższa w stosunku do temperatury z okresu przedindustrialnego (1850-1900).

Prognoza opiera się na kluczowych czynnikach wpływających na globalny klimat, ale nie uwzględnia nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak potężne wybuchy wulkanów, które mogłyby spowodować tymczasowe ochłodzenie.

- Prognoza globalnej temperatury na rok 2021 jest średnią dla całej planety. Niektóre miejsca ocieplają się szybciej niż inne. Na przykład temperatura w Arktyce ociepla się dwukrotnie szybciej niż w innych regionach - powiedział dr Doug Smith, jeden z czołowych ekspertów Met Office w dziedzinie prognozowania klimatu.

Zdaniem Adama Scaife'a, kierownika Działu Prognoz Długoterminowych w Met Office, mało prawdopodobne jest to, aby globalna temperatura w 2021 r. była rekordowa ze względu na wpływ La Nina. - Będzie on znacznie cieplejszy niż minionych lata, w których wystąpiło La Nina, takich jak 2011 i 2000, właśnie ze względu na globalne ocieplenie - mówił Scaife.

Ocieplenie klimatu sprzyja wielkim pożarom (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: anw / Źródło: www.metoffice.gov.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości