200 interwencji strażaków w Lubuskiem

Burza nad Gorzowem Wielkopolskim

W związku z burzami, które przeszły minionej nocy nad województwem lubuskim, strażacy zanotowali dotychczas ok. 200 interwencji i nadal wyjeżdżają usuwać skutki nawałnic - poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej st. kpt. Tomasz Lewandowski.

Najwięcej szkód wyrządził porywisty wiatr, który powalał drzewa i łamał ich konary. Zerwanych zostało wiele linii energetycznych. Burze dały się we znaki mieszkańcom północnej części woj. lubuskiego, powiatów: gorzowskiego, słubickiego, sulęcińskiego i strzelecko-drezdeneckiego.

- Sytuacja rozwijała się bardzo dynamicznie, burze i deszcze nie ustawały przez kilka godzin. Najważniejsze, że nie mamy żadnych informacji, by podczas burz ktokolwiek został ranny - informował Lewandowski. Drzewa spadały na domy W nocy było jednak kilka niebezpiecznych sytuacji. Przy ul. Kobylogórskiej w Gorzowie na jedną z kamienic przewróciło się potężne drzewo. Z budynku ewakuowano 15 osób, a do usunięcia drzewa strażacy musieli użyć ciężkiego dźwigu. W Białczyku w gminie Witnica drzewo także spadło na dom, ale i tutaj obyło się bez osób poszkodowanych. Z powodu wichury w Zwierzynie zawalił się dach, na który spadła ściana sąsiedniego domu. Rodziny czekają teraz na decyzję inspektorów nadzoru budowlanego, czy budynek będzie nadawał się do dalszego zamieszkania:

Najczęściej jednak przewracane przez wiatr drzewa i łamane konary tarasowały drogi i zrywały linie energetyczne.

Problemy z prądem, przerwany mecz Problemy z dostawami prądu są jeszcze m.in. w Ośnie Lubuskim, Krzeszycach, Nowinach Wielkich, części Witnicy i kilku mniejszych miejscowościach w pobliżu Gorzowa - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie. Dodał, że służby energetyczne cały czas pracują i usuwają awarie na bieżąco, systematycznie przywracając dostawy prądu. W rejonie Gorzowa w niedzielę późnym wieczorem burza była bardzo gwałtowna. Towarzyszył jej nie tylko porywisty wiatr w porywach ponad 70 km/h, ale również duża liczba wyładowań atmosferycznych i intensywny deszcz. Załamanie pogody na własnej skórze odczuli kibice żużlowi. Z uwagi na burze, po ośmiu wyścigach został przerwany mecz półfinału ekstraligi między Stalą Gorzów a Falubazem Zielona Góra, który oglądało ok. 15 tys. osób.

Zdjęcia ilustrujące burze nad Gorzowem Wielkopolskim otrzymaliśmy od Reporterów 24:

Autor: mm//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości