166 lat zmian klimatu na jednym zdjęciu

Dr. Ed Hawkins, University of ReadingNa Ziemi jest coraz cieplej

Z roku na rok na Ziemi jest coraz cieplej. Dowodzą tego pomiary meteorologiczne. Aby udowodnić to, naukowcy pokazali dane dotyczące temperatury powietrza w postaci zbiorczych mapek.

Specjaliści z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii zestawili wszystkie mapy, ukazujące odchylenie średniej rocznej temperatury powietrza w różnych regionach świata, jakie wykonano od początków pomiarów meteorologicznych, czyli od 1850 roku. Okresem bazowym, do którego porównywano wartości zostały lata 1961-1990.

Wszystkie 166 map wykonano używając tej samej skali. Niebieskie obszary oznaczają chłodniejsze regiony od tych zaznaczonych na czerwono. Zawierają się w przedziale od -2,5 do 2,5 st. C.

Coraz więcej danych

Brytyjscy naukowcy wykorzystali mapy, jakie wykonał Met Office. Pierwsza powstałą w 1850 roku. Wtedy zaczęto prowadzić pomiary meteorologiczne. Niestety, nie wykonywano ich wszędzie, dlatego z powodu braku danych mapy z tego okresu są wybrakowane. Z roku na rok szarych pół na mapach ubywało, co oznacza, że przybywało posterunków pomiarowych i danych. Dopiero od około 1950 roku osłona meteorologiczna objęła niemal całą Ziemię, nawet oceany. Mapę, odnoszącą się do 2016 roku, wykonano na podstawie danych jakie do tej pory udało się uzyskać.

Można zauważyć, że ocieplenie głównie dotyczy półkuli północnej.

Mapy odchylenia średniej temperatury powietrza na Ziemi od 1850 do 2016 roku w porównaniu do okresu 1961-1990Dr. Ed Hawkins, University of Reading

Eksperci z NASA również zestawiają mapy średniej temperatury powietrza na przestrzeni lat:

Zmiany temperatury na świecie w latach 1880-2015
Zmiany temperatury na świecie w latach 1880-2015NASA

Autor: AD/jap / Źródło: University of Reading, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dr. Ed Hawkins, University of Reading

Pozostałe wiadomości