Najnowsze

15 mitów na temat snu

Najnowsze

ShutterstockKrótki sen może źle na nas wpłynąć

Liczenie baranów czy picie ciepłego mleka mają pomagać zasnąć. To tylko niektóre z wielu mitów, które krążą na temat snu.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Mit 1.

Każdy powinien spać osiem godzin

To nieprawdziwe stwierdzenie. Niektórzy faktycznie potrzebują przespać osiem godzin, podczas gdy inni doskonale funkcjonują sypiając po cztery, sześć czy dziewięć. To kwestia indywidualna, warunkowana m.in. przez styl życia, wiek, dietę czy poziom naszej aktywności fizycznej.

Decydujące są także nasze geny, w tym m.in. pewna ich sekwencja, ustalili badacze. Ta kombinacja jest odpowiedzialna za to, że niektórzy mogą sypiać krótko i doskonale się czują.

Mit 2.

Alkohol pomaga zasnąć

Fałsz. Pewna dawka napojów wyskokowych otępia i faktycznie działa usypiająco. Nie oznacza to jednak, że kilka drinków pomoże się wyspać. Wręcz przeciwnie: spożyty alkohol w zasadzie sen nam pogarsza.

Ustalili to analizujący fale mózgowe śpiących uczestników badania australijscy naukowcy. Zaobserwowali oni powtarzający się wzór świadczący o tym, że uczestnicy, którzy przed drzemką wypili kilka drinków, mieli sen przerywany i płytki.

Mit 3.

Można nadrobić braku snu

To także nieprawda. Wizja spania do południa w weekend, gdy nie trzeba pędzić do pracy, jest bardzo kusząca. Ale powinna być traktowana tak, jak np. chęć na czekoladę u kogoś na rygorystycznej diecie, bo to fatalny w skutkach pomysł.

Prowadzi do rozstrojenia się naszego wewnętrznego zegara i ogłupienia organizmu nagłą zmianą godzin przeznaczonych na wypoczynek i regenerację. Między innymi z tego właśnie powodu wstawanie do pracy w poniedziałek bywa dla wielu osób tak traumatycznym doświadczeniem.

Jak wyjść z tego impasu? Kładąc się oraz wstając o podobnej godzinie, bez względu na to czy mamy dzień wolny, czy pracujący.

Mit 4.

Zaburzenia snu nie mają wpływu na stan zdrowia

Niedostateczna ilość albo zaburzenia snu, zwłaszcza przewlekłe i często się powtarzające, odbijają się zdrowotną czkawką. Zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, otyłość albo choroba niedokrwienna serca czy też udar. Już jedna noc wystarczy, aby namieszać w organizmie, a po kilku zarwanych pojawią się pierwsze konsekwencje niedospania, takie jak ból głowy, problemy ze wzrokiem, spadek nastroju czy rozdrażnienie.

Mit 5.

Ciepłe mleko pomoże zasnąć

Mleko faktycznie zawiera tryptofan (organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów białkowych), w postaci L-tryptofanu stosowany w celu pokonania bezsenności. W porcji mleka mieszczącej się w przeciętnej szklance jest go jednak 10 razy za mało, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Mit 6.

Drzemki to kiepski pomysł

To skomplikowane; drzemiąc zbyt dużo za dnia możemy mieć kłopot z zaśnięciem wieczorem. Jednak drzemki trwające po 10-20 minut poprawiają m.in. pamięć i odporność organizmu.

Mit 7.

Śnimy tylko w fazie REM

Wbrew powszechnemu przekonaniu mózg projektuje marzenia senne w każdej fazie snu, nie tylko REM (ang. Rapid Eye Movement, tłum. szybkie ruchy gałek ocznych). W czasie snu obserwuje się wysoką aktywność mózgu, nieregularny oddech i wzrost częstotliwości skurczów serca. Faktem jest jednak, że podczas fazy REM sny są na ogół fantastycznymi wizjami niewystępującymi w rzeczywistości, podczas gdy sny snute w czasie trwania NREM (Non-Rapid Eye Movement, faza charakteryzująca się wolnymi ruchami gałek ocznych) dotyczą na ogół spraw codziennych.

Mit 8.

Liczenie baranów pomaga zasnąć

To metoda... odwlekająca moment zaśnięcia, co udowodniono badaniem z udziałem ochotników. Naukowcy poprosili osoby mające problemy z zaśnięciem i o liczenie baranów przed zaśnięciem, i o nierobienie tego. Okazało się, że liczenie przeskakujących przez płot osobników skutkowało wydłużeniem procesu zasypiania.

Mit 9.

Budząc lunatyka, przestraszysz go na śmierć

Kto nagle obudzony nie byłby skołowany? A zwłaszcza gdyby doszło do tego poza łóżkiem, w którym zasnął? Każdy. Pamiętajcie: budząc lunatyka delikatnie, na pewno go nie zabijecie.

Mit 10.

Jeśli śnisz o śmierci, to umierasz w rzeczywistości

To kompletna bzdura. Sen to stan, w którym co prawda jesteśmy nieprzytomni, ale na pewno w jego trakcie nie umieramy. Człowiek prehistoryczny, każdorazowo zasypiając, ryzykował zostanie posiłkiem drapieżników, więc może stąd wzięło się to przekonanie.

Mit 11.

W fazie REM najlepiej wypoczywamy

Choć to podczas niej mamy nierealne sny, to w trakcie fazy REM ludzkie ciało zachowuje się tak jak na jawie. Dochodzi twedy do wzrostu częstotliwości pracy serca, ciśnienia krwi i czasowego paraliżu kończyn. Najbardziej regenerujemy się podczas fazy NREM.

Mit 12.

Ludzie pod narkozą śpią

Bycie nieprzytomnym z powodu podanej narkozy, a bycie nieprzytomnym w trakcie snu to nie to samo. Ten stan powinno się nazywać raczej "kontrolowaną czasowo odwracalną śpiączką farmaceutyczną" niż snem jako takim, sugerują eksperci.

Mit 13.

Indycze mięso powoduje senność

Ten mit obalono setki razy, ale co roku, szczególnie w USA w okresie Święta Dziękczynienia, jest przypominany i powtarzany. To dlatego, że w indyczym mięsie, podobnie jak w mleku, jest obecny tryptofan, związek organiczny stymulujący produkcję serotoniny - neuroprzekaźnika, który współdziałając z melatoniną reguluje sen. Naukowcy i dietetycy wskazują, że za dopadającą po uroczystym dziękczynnym obiedzie senność winny jest nie tylko indyk, ale jedzenie spożyte w większej niż zazwyczaj ilości.

Mit 14.

Bezsenność to kłopot z zasypianiem

Bezsenność to szereg zaburzeń powodujący problemy tak ze spaniem, jak i z zasypianiem czy wybudzaniem się.

Mit. 15.

Starsze osoby potrzebują mniej snu

Osoby w podeszłym wieku mają tendencję do krótszego spania i wczesnego budzenia się. To nie oznacza, że potrzebują sypiać mniej godzin na dobę od osób w młodszych. Nierzadko krótszy sen i wczesne wybudzenie się powoduje, że czują się mniej wypoczęci niż mogliby, gdyby spali nieco dłużej. Nierzadko "nadrabiają braki", ucinając sobie drzemki w ciągu dnia.

Jak mieć zdrowy sen?TVN Meteo Active

Autor: msb/map / Źródło: WebMD, iflovescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości