Najnowsze

14-metrowa planetoida przeleciała bardzo blisko Ziemi

Najnowsze

Planetoida minie ziemię ok. godz. 16.30

W piątek, ok. godz. 16.30 naszego czasu, bardzo blisko Ziemi przeleciała niewielka planetoida. Naukowcy zapewnili, że naszej planecie nie grozi żadne niebezpieczeństwo i rzeczywiście nie doszło do interakcji z Ziemią. O zdarzeniu poinformował serwis NASA - SpaceWeather.com.

Nowy, niedawno odkryty obiekt, uzyskał oznaczenie "2012 BX34" i jest ciałem o średnicy około 14 metrów.

Gdy naukowcy obliczyli orbitę nowego ciała, okazało się, że 27 stycznia o godzinie 16.30 naszego czasu zbliży się ono do Ziemi na odległość tylko 77 tysięcy kilometrów (0,2 średniej odległości Księżyca od Ziemi). Jest to naprawdę niewielki dystans, około dwa razy większy od wysokości, na jakiej znajdują się satelity geostacjonarne - podkreślają astronomowie NASA.

Zobaczymy go na niebie

W maksymalnym zbliżeniu "2012 BX34" będzie świecił blaskiem 14 wielkości gwiazdowych, a więc można było zobaczyć ją przez większe teleskopy amatorskie.

- Wielkość gwiazdowa to jednostka określająca jasność danego ciała niebieskiego. Im mniejsza wartość w skali, tym jaśniejszy obiekt, dla Wenus to np. -4. Planetoida, która minęła Ziemię ma mieć wielkość gwiazdową 14, to tyle ile ma na przykład Pluton - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - W przypadku 2012 BX34 można było zaobsterwować jej duży ruch własny przy pomocy amatorskich, jednak bardziej zaawansowanych, teleskopów. Wyniósł on 30 stopni na godzinę. Prędkość ta związana była z odległością planetoidy od Ziemi. Obserwatorom po prostu wydawało się, że przelatuje szybciej, bo była blisko nas - wyjaśnił Wójcicki.

Zderzenie niemożliwe Naukowcy NASA zapewniali jednak, że zbliżenie 2012 BX34 do Ziemi w niczym nam nie zagrażało. Mieli rację. A nawet gdyby taki obiekt miał się zderzyć z naszą planetą, to był na tyle niewielki, że nie przetrwałby przejścia przez naszą atmosferę powodując tylko powstanie pięknego i jasnego meteoru.

- Trajektorie nowoodkrytych obiektów są nam znane, jednak w związku z ograniczoną ilością czasu na ich obserwację, zakładamy, że mogą zmienić nieco kurs - powiedział Wójcicki zapytany, czy planetoida ma szansę wejść w ziemską atmosferę jeszcze zanim minęła Ziemię.

2012 BX34 na mapie nieba/SpaceWeather.comAutor: ar/rs / Źródło: PAP, NASA

Pozostałe wiadomości