132 ofiary w ciągu tygodnia. Pakistan tonie


- Ulewne monsunowe deszcze w południowej prowincji Pakistanu Sindh, w ciągu zaledwie jednego tygodnia, kosztowały życie 132 ludzi, zniszczyły tysiące akrów pól uprawnych i zabiły ponad 100 tys. sztuk bydła - podali w poniedziałek przedstawiciele lokalnych władz.

Zafar Iqbal Qadir, przewodniczący National Disaster Management Authority (NDMA) poinformował, że większość ofiar zginęła po tym, jak pod wpływem ciężaru deszczowej wody zawaliły się dachy lepianek. Około 4 mln ludzi pozostaje bez dachu nad głową.

Qadir powiedział również, że straty bydła szacowane są na około 60-100 tys. sztuk.

Ucierpieli rolnicy

Rolnicy z okolic Badin, stolicy spustoszonej prowincji Sindh, byli bezsilni wobec siły żywiołu.

- Próbowaliśmy powstrzymać wtargnięcie wody na pola za pomocą tamy, niestety to sie nam nie udało. Ziemia, na której uprawiałem chili została kompletnie zniszczona - mówił 60-letni Shafi Mohammad.

Brak rządowej pomocy

Obywatele narzekają, że nie mogą liczyć na pomoc rządu.

- Nikt nie odwiedził nas w wiosce, żaden przedstawiciel władz. Nikt nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, jak sobie radzimy. Jesli już ktoś z nas zgłasza się po pomoc, słyszy, ze powinien sobie radzić sam - płacze Anwar-ul-Haq, mieszkaniec Badin.

- Zadajemy urzędnikom również pytania o to, co ze środkami pomocy przeznaczonymi dla nas. W odpowiedzi słyszymy, że mamy czekać na swoją kolej. Kiedy przyjdzie nasza kolej? Po śmierci? - nie może powstrzymać emocji mężczyzna.

Do akcji ratowniczej włączyli się za to pakistańscy żołnierze i marynarze. Pomagają ludziom zabezpieczyć swój dobytek, zanim nadejdzie kolejna fala deszczu.

Rok temu zginęło 2 tys. ludzi

Pakistańczycy wciąż mają w pamięci rok 2010, kiedy to ogromna część Pakistanu, równająca się obszarem z Włochami, znalazła się pod wodą. W wyniku monsunowych powodzi zginęło wtedy ponad 2 tys. ludzi, a 11 mln straciło dach nad głową.

Rok po katastrofie 800 tys. mieszkańców wciąż nie ma gdzie mieszkać, ponieważ rząd dotąd nie poradził sobie z ubiegłorocznymi, szacowanymi na 10 mld dol. stratami.

Pakistańskie służby meteorologiczne prognozuja, że silne opady deszczu potrwają jeszcze kilka dni.

Autor: map/ms / Źródło: Reuters TV

Pozostałe wiadomości