Najnowsze

1,2 biliona ton rocznie. Świat traci więcej lodu niż w latach 90. ubiegłego wieku

Najnowsze

[object Object]
Góra lodowa A68a w grudniu 2020 roku zagrażała Georgii PołudniowejBFSAI
wideo 2/15

Brytyjscy naukowcy wykazali, że lód na Ziemi topi się dziś szybciej niż w połowie lat 90. XX wieku. Oszacowano, że przez ostatnie lata każdego roku ubywało około 1,2 biliona ton lodu na całym świecie. Przyczyną zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury na świecie.

Jak wskazały badania opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie naukowym "The Cryosphere", obecnie rocznie tempo topnienia lodu na świecie jest około 57 procent szybsze niż trzy dekady temu. Badacze z Wielkiej Brytanii oszacowali, że od połowy lat 90. ubiegłego wieku na świecie stopiło się około 28 bilionów ton lodu, wyłączając lód pochodzący z Morza Arktycznego, lodowców i pokryw lodowych.

- Zaskakującym było, zobaczyć tak duży wzrost topnienia w ciągu zaledwie 30 lat - powiedział współautor badań Thomas Slater, glacjolog z Leeds University w Wielkiej Brytanii.

Topnienie lodu lądowego - na Antarktydzie, Grenlandii i w lodowcach górskich - sprawiło, że w ostatnich latach średni globalny poziom morza podniósł się o 3,5 centymetra. Utrata lodu z górskich lodowców stanowiła 22 procent rocznych całkowitych strat.

W całej Arktyce lód morski również maleje do przerażających poziomów. W ubiegłym roku odnotowano drugi najniższy zasięg lodu morskiego, jaki kiedykolwiek dostrzeżono przez ponad 40 lat monitorowania satelitarnego. Co gorsza, kiedy lód morski znika, odsłania wodę, która zamiast odbijać promienie słoneczne, zaczyna je pochłaniać. W ten sposób powierzchnia ogrzewa się, a to prowadzi do większego topnienia pokrywy lodowej.

Wyższa temperatura, większe topnienie

Globalna temperatura wzrosła o około 1,1 stopnia Celsjusza od czasów przedindustrialnych. Ale w Arktyce tempo ogrzewania było ponad dwukrotnie większe niż w pozostałej części świata w okresie 30 lat.

Korzystając z danych satelitarnych z lat 1994-2017, pomiarów terenu i niektórych symulacji komputerowych, zespół brytyjskich naukowców obliczył, że świat tracił średnio 0,8 biliona ton lodu rocznie w latach 90. W ostatnich latach było to już około 1,2 biliona ton każdego roku.

Najnowsze badania zostały opublikowane w dzień rozpoczęcia wirtualnego szczytu w Holandii, poświęconego praktycznym rozwiązaniom i planom poradzenia sobie ze zmianami klimatu w okresie do 2030 roku. Wydarzenie ma zakończyć się we wtorek 26 stycznia.

Topnienie lodowców Arktyki (PAP/Adam Ziemienowicz)PAP/Adam Ziemienowicz

Autor: kw / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości