1011 urodziny Bartka i zbiórka na prezent

Najstarszy polski dąb

W sobotę odbędzie się zbiórka pieniędzy przeznaczonych na budowę konstrukcji zabezpieczającej przed przewróceniem się Bartka, najsłynniejszego polskiego dębu. Inauguracja akcji odbędzie się podczas imprezy 1011 urodzin pomnika przyrody.

Pieniądze będą zbierane do puszek wystawionych w urzędach i w placówkach oświatowych w leżącym w województwie świętokrzyskim Zagnańsku przez dwa miesiące. Datki będzie można także wpłacać na specjalnie utworzone konto.

Podwieszą go na stalowym łuku

Koncepcję zabezpieczenia drzewa, opracowaną przez przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Drzew prof. Marka Siewniaka, zaprezentowano na wiosnę. Projekt przygotowali badacze z Politechniki Łódzkiej.

Pomysł zakłada podwieszenie dębu na stalowym łuku, dzięki czemu drzewo zostanie zabezpieczone przed przewróceniem się i złamaniem. Do umiejscowionego nad koroną drzewa łuku będzie można, za pomocą wsporników, podwiesić konary. Podporę dla łuku utworzą zakotwiczone w gruncie odciągi linowe.

Ministerstwo Środowiska obiecało przeznaczyć na inwestycję 2 mln zł.

Kielecka Fundacja Odzyskaj Środowisko, która organizuje zbiórkę, specjalizuje się w ekologii i w dziedzictwa przyrodniczego. Jak poinformowała we wtorek PAP prezes fundacji Marta Szczecińska, pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji inwestycji, a także na dalsze działania związane z realizacją projektu.

Co zrobisz dla Bartka? Piknik, organizowany dla uczenia urodzin Bartka, rozpocznie się w południe na parkingu w pobliżu drzewa. Hasło imprezy, organizowanej już po raz jedensty, brzmi "Co zrobisz dla Bartka?". Organizatorzy mają nadzieję, że spotkanie pomoże zintegrować różne środowiska i mieszkańców województwa świętokrzyskiego na rzecz ratowania wiekowego drzewa.

Podczas pikniku zaplanowano m.in. występy zespołów młodzieżowych, kabaretów, koncert gitarzysty Piotra Resteckiego oraz występ multiinstrumentalisty Włodka Kiniorskiego.

Organizatorami imprezy są Fundacja "Szanujmy Bartka", Nadleśnictwo Zagnańsk, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Zagnańsku, Technikum Leśne w Zagnańsku oraz szkoły podstawowe w Zagnańsku i Belnie.

Bartek jest pomnikiem przyrody od 1952 r. Ma 30 metrów wysokości i posiada osiem konarów. Według legend w cieniu dębu odpoczywali królowie, m.in. Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Stanisław August Poniatowski, a Jan III Sobieski ukrył w drzewie swoje skarby.

Autor: map//ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości