Informacje
 • Znów zmierzą Mount Everest.
  Tym razem zrobi to Nepal

  16-09-2017 12:36 Na jego wysokość mogło mieć wpływ trzęsienie ziemi

  Najwyższa góra świata, Mount Everest

  Global Panorama/ flickr

  Mount Everest mierzono wiele razy. Teraz, po raz pierwszy w historii, zrobi to Nepal. Na wysokość najwyższego szczytu na świecie mogło mieć wpływ potężne trzęsienie Ziemi sprzed dwóch lat.

  Nepal po raz pierwszy zmierzy najwyższy szczyt globu - Mount Everest. Celem jest sprawdzenie, czy na jego wysokość miało wpływ trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj w 2015 roku - poinformował rząd nepalski.

  Oficjalnie wysokość Mount Everestu, położonego na granicy Nepalu z Chinami, wynosi 8848 m n.p.m. - według pomiaru wykonanego w 1955 roku.

  Różne wyniki

  Tę wysokość kwestionowali jednak naukowcy. Górę mierzono przy pomocy satelity (8850 m), a także specjalnego pryzmatu służącego do wykonania pomiaru laserowego (8846 m). W 2005 roku Chińczycy dokonali pomiaru bez pokrywy śnieżnej na wierzchołku (8844,43 m).

  - Nepal nigdy nie mierzył Mount Everestu, mimo że szczyt leży na jego terytorium. Chcemy udowodnić naszemu narodowi, że kraj jest zdolny tego dokonać - powiedział przedstawiciel służb rządowych Ganesh Prasad Bhatta.

  Prace specjalnej komisji ekspertów z Nepalu i z zagranicy mają potrwać dwa lata.

  Trzęsienie ziemi

  W kwietniu 2015 roku trzęsienie ziemi w Nepalu o sile 7,8 stopni w skali Richtera spowodowało śmierć blisko dziewięciu tysięcy osób. Zginęło m.in. 19 osób w zasypanej przez lawinę bazie himalaistycznej na stoku Mount Everestu.

  Według niektórych obserwatorów kataklizm wywołał trwałe zmiany na najwyższym szczycie Ziemi. W maju tego roku potwierdzono pojawiające sie przez wiele miesięcy wcześniej informacje, że legendarny, znajdujący się tuż przed szczytem, na wysokości 8790 m n.p.m. Stopień Hillary'ego (Uskok Hillary'ego) przestał istnieć.

  12 metrowa ściana skalna przez lata sprawiała wspinaczom najwięcej trudności technicznych w drodze na szczyt. Uskok określany był mianem "wąskiego gardła", powodował powstawanie kolejek na szczyt.

  Kolejki na Mount Everest:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...