Informacje
 • Zmiany klimatu "zagrażają losom ludzkości"

  06-11-2019 16:15 Raport naukowców
  Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomy Foto: Shutterstock | Video: World Meteorological Organisation

  Raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu opublikowano na łamach czasopisma "BioScience". Jego autorzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż wcześniej przewidywano. Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  Badania dotyczące wpływu działalności człowieka na planetę pokazują, że w ciągu ostatnich 40 lat szkodliwa emisja gazów cieplarnianych szybko wzrosła, a rządy nie czynią wystarczających postępów w walce z kryzysem klimatycznym. "Naukowcy są moralnie zobligowani do ostrzegania ludzkości przed zagrożeniami niosącymi katastrofalne następstwa i do mówienia, jak jest naprawdę" - piszą autorzy raportu opublikowanego we wtorek na w czasopiśmie "BioScience".

  W artykule przeanalizowano dane z ostatnich 40 lat, obejmujące zużycie energii, temperaturę powierzchni Ziemi, populację, wylesianie, stan lodu polarnego, wskaźniki wzrostu populacji i emisje dwutlenku węgla. Autorzy raportu ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż przewidywała większość naukowców i "zagrażają naturalnym ekosystemom i losom ludzkości".

  Zmiany klimatu

  Autorami raportu są specjaliści w dziedzinie ekosystemów i globalnego rozwoju: William J. Ripple i Christopher Wolf z Oregon State University (USA), Thomas M. Newsome z University of Sydney (Australia), Phoebe Barnard z University of Cape Town (RPA) i William R. Moomaw z Tufts University (USA). Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  W raporcie naukowcy zwracają uwagę na fakt, że populacja ludzi na świecie ciągle rośnie w skali 80 milionów osób rocznie. Według nich światowa populacja musi się ustabilizować - a najlepiej stopniowo zmniejszać - aby zapewnić społeczną integralność. Według nich, istnieją sprawdzone i skuteczne strategie polityczne, które wzmacniają prawa człowieka a jednocześnie obniżają wskaźniki dzietności i zmniejszają wpływ wzrostu liczby ludności na emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej.

  "Mimo rosnącej od kilku dekad świadomości na temat kryzysu ekologicznego, niewiele zrobiono w skali globalnej, żeby mu zapobiec" - piszą autorzy publikacji.

  Katastrofa ekologiczna

  Badacze wskazują na sześć obszarów, które należy wziąć pod uwagę w skali całego globu, żeby spowolnić katastrofę ekologiczną. Są to: rezygnacja z paliw kopalnych, redukcja zanieczyszczania atmosfery, np. metanem i sadzą, redukcja spożycia mięsa, ochrona i rekultywacja ekosystemów, stworzenie gospodarki wolnej od emisji dwutlenku węgla, ustabilizowanie przyrostu populacji poprzez inwestycje w planowanie rodziny i edukację dziewcząt.

  - Chcę, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że my, jako istoty ludzkie i mieszkańcy tej planety, musimy wspólnie podjąć działania mające na celu ochronę środowiska - powiedziała Leslie Duram, profesor geografii i zasobów środowiska z Southern Illinois University.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • mroczne to
  Nieciekawa wizja. Każdy z nas ma na to wpływ a ludzi przybywa w zastraszającym tempie.Planeta nie jest z gumy, to delikatny i już mocno rozregulowany system.
  Rdeq /2019-11-06 22:11
 • wierzycie naukowcom?
  topniejace lody spowoduja podniesienie oceanow.Bycmoze ale te lody ponizej poziomu moza po stopieniu sie pomniejsza swoja obietosc o 10% a woda z lodowcow na powiezchno wypelni ten ubytek i bedzie 0 podwyzki oceanow.
  Chca leciec na inne planety a nasjblizsza gwiazda to 4 lata swietlne.
  Ksiezyc jest oddalony od zlemi o 0,5 sekundy swietlnej.
  ~rogol /2019-11-06 20:47
 • ważny jest rozsadek
  Nie zgadzam się na obciążanie ludzi. Chcę jeździć samochodem i lubię samotną jazdę. Z niczego nie będę rezygnował. To rządy powinny poprawić infrastrukturę, planować tereny zielone na każdym osiedlu, eliminować silniki spalinowe na rzecz elektrycznych, zamknąć kopalnie, itp ale nie robić nic kosztem ludzi ale zmienić system dla ludzi. Czyńmy sobie Ziemię poddaną ale w sposób przyjazny dla niej.
  ~Bernard /2019-11-06 20:36
 • Populacja rosnie
  tak rosnie, co roku 100mln ludzi netto w skali świata. W kwietniu 2019 dobiliśmy do 9 mld ludzi - czyli jakieś 1,3 mld różnicy w stosunku do tego co oficjalnie się "doliczyliśmy" .
  ~Maciej__M /2019-11-06 19:57
 • masakra?
  Ludzie nie palcie tyle papierosow,widzita co robita Smog,poznaj kolory powitrza i scieme,ale jak latamy samolotami na kawe do domu czy odwiedziny,samolotow wiecej jak aut na swiecie dziwic sie .
  ~szpieg /2019-11-06 19:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...