Informacje
 • Zmiany klimatu "zagrażają losom ludzkości"

  06-11-2019 16:15 Raport naukowców
  Pandemia nie spowodowała spadku emisji dwutlenku węgla Foto: Shutterstock | Video: WMO

  Raport o katastrofalnych skutkach zmian klimatu opublikowano na łamach czasopisma "BioScience". Jego autorzy ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż wcześniej przewidywano. Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  Badania dotyczące wpływu działalności człowieka na planetę pokazują, że w ciągu ostatnich 40 lat szkodliwa emisja gazów cieplarnianych szybko wzrosła, a rządy nie czynią wystarczających postępów w walce z kryzysem klimatycznym. "Naukowcy są moralnie zobligowani do ostrzegania ludzkości przed zagrożeniami niosącymi katastrofalne następstwa i do mówienia, jak jest naprawdę" - piszą autorzy raportu opublikowanego we wtorek na w czasopiśmie "BioScience".

  W artykule przeanalizowano dane z ostatnich 40 lat, obejmujące zużycie energii, temperaturę powierzchni Ziemi, populację, wylesianie, stan lodu polarnego, wskaźniki wzrostu populacji i emisje dwutlenku węgla. Autorzy raportu ostrzegają, że zmiany klimatyczne nasilają się szybciej niż przewidywała większość naukowców i "zagrażają naturalnym ekosystemom i losom ludzkości".

  Zmiany klimatu

  Autorami raportu są specjaliści w dziedzinie ekosystemów i globalnego rozwoju: William J. Ripple i Christopher Wolf z Oregon State University (USA), Thomas M. Newsome z University of Sydney (Australia), Phoebe Barnard z University of Cape Town (RPA) i William R. Moomaw z Tufts University (USA). Pod artykułem podpisało się już ponad 11 tysięcy naukowców ze 150 krajów.

  W raporcie naukowcy zwracają uwagę na fakt, że populacja ludzi na świecie ciągle rośnie w skali 80 milionów osób rocznie. Według nich światowa populacja musi się ustabilizować - a najlepiej stopniowo zmniejszać - aby zapewnić społeczną integralność. Według nich, istnieją sprawdzone i skuteczne strategie polityczne, które wzmacniają prawa człowieka a jednocześnie obniżają wskaźniki dzietności i zmniejszają wpływ wzrostu liczby ludności na emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej.

  "Mimo rosnącej od kilku dekad świadomości na temat kryzysu ekologicznego, niewiele zrobiono w skali globalnej, żeby mu zapobiec" - piszą autorzy publikacji.

  Katastrofa ekologiczna

  Badacze wskazują na sześć obszarów, które należy wziąć pod uwagę w skali całego globu, żeby spowolnić katastrofę ekologiczną. Są to: rezygnacja z paliw kopalnych, redukcja zanieczyszczania atmosfery, np. metanem i sadzą, redukcja spożycia mięsa, ochrona i rekultywacja ekosystemów, stworzenie gospodarki wolnej od emisji dwutlenku węgla, ustabilizowanie przyrostu populacji poprzez inwestycje w planowanie rodziny i edukację dziewcząt.

  - Chcę, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę, że my, jako istoty ludzkie i mieszkańcy tej planety, musimy wspólnie podjąć działania mające na celu ochronę środowiska - powiedziała Leslie Duram, profesor geografii i zasobów środowiska z Southern Illinois University.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • porównajcie sobie wengiel wczesniej a dzisjejszy
  moze powino byc jak dawniej sprzedawac dobrej jakosci dawniej jak wengiel był złej jakosci to był wycofywany wengiel wczesniej tak nie smierdzial asz sie szklił kazdy na swi wengiel był w kuchni na wsiach nikt sie nie czepiał
  ~thomass /2019-12-12 20:03
 • Inwestycje w edukacje dziewczat??? Serio?
  Nie wiem, moze stan rzeczy ostatnio sie zmienil, ale ostatnio jeszcze do poczecia dzieci byli potrzebni zarowno kobieta jak i mezczyzna. Edukacja dziewczat jest wspanialym pomyslem, ale nie wiem na ile sie przyda w patriarchalnych spoleczenstwach, gdzie kobieta nie jest w stanie decydowac o niczym w tym o tym czy chce uprawiac seks i czy sie zabezpieczyc. Moze warto zaczac od mezczyzn skoro wszystkie ankiety pokazuja, ze to wlasnie my jestesmy bardziej nieczuli na kwestie klimatu i ekologii??
  ~pedro /2019-11-07 21:10
 • Klimat to złożony system wieloczynnikowy
  Wiedzą o tym meteorolodzy,którzy poświęcają dużo czasu,aby ich prognozy sprawdzały się.Klimat jest chaotycznym systemem,którego działanie,nawet po dziesiątkach lat intensywnych badań i wydaniu miliardów dolarów na ten cel, naukowcy dopiero zaczynają trochę rozumieć.Dlatego dziwi mnie postawa tych naukowców,którzy przypisują winę tylko jednemu z wielu elementów składowych klimatu - dwutlenkowi węgla.
  ~Lech /2019-11-07 20:52
 • Z klimatem jeszcze nikt nie wygrał
  Ludzkość powinna pocieszać się tym, że oprócz zagrożenia ze strony klimatu, naukowcy nie widzą innych zagrożeń dla naszej cywilizacji.Moim zdaniem powinni zając się flautą na słońcu, która może być największa od 200 lat, jego polem magnetycznym,oraz zwiększonym promieniowaniem kosmicznym,które przy minimalnej aktywności słońca potęguje sie w całym Układzie Słonecznym,co może zakłócać,a nawet zaburzać klimat na Ziemi.Tymczasem oni zaczynają wprowadzać system nakazu i zakazu dla przeciętnego człowieka. Planowanie rodziny kojarzy mi się nakazem 2+1 w Chinach, pod groźbą sankcji.Oby system totalitarny,tak bardzo tępiony,nie wrócił do łask na naszej planecie.
  ~Lech /2019-11-07 13:53
 • A może zamiast ograniczać emisje
  To jakoś odbić nadmiar promieni słonecznych satelitami. Bo to ograniczanie emisji i tak nic nie da. Powinniśmy zbudować coś dzięki czemu będziemy regulować temperaturę na Ziemi w jedną lub drugą stronę. Na tym powinni się dziś skupić wszyscy naukowcy. Na to powinny się złożyć finansowo wszystkie panstwa.
  vacarius /2019-11-06 23:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...