Informacje
 • Zimniej niż na Marsie. Wir polarny w USA

  04-01-2018 09:51 Z wychłodzenia zmarło już co najmniej 18 osób
  Tomasz Wasilewski o przyczynie zimowej pogody w Stanach Zjednoczonych Foto: Foto: PAP/EPA/DESTINATION NIAGARA USA / HANDOUT, NOAA | Video: TVN24

  W Stanach Zjednoczonych nie widać końca srogiej zimy - kraj szykuje się na jej kolejne natarcie. Może spaść nawet do 30 centymetrów śniegu. Do końca tygodnia temperatura powietrza na północnym wschodzie USA będzie niższa niż ta odnotowana w grudniu na Marsie.

  W środę na Florydzie zrobiło się biało. W tym stanie to duże wydarzenie, zwłaszcza w jego środkowej części. Wielu tamtejszych mieszkańców nigdy nie widziało śniegu na oczy.

  - Przyczyną takiej pogody w Stanach Zjednoczonych jest tak zwany wir polarny, czyli taki wielki niż, znajdujący się w troposferze na wysokości pięciu kilometrów i więcej - powiedział prezenter pogody TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

  Odpowiedzialny wir polarny

  Podczas niedawnego uderzenia zimy wir był nad północno-wschodnimi regionami kraju.

  - Zgodnie z cyrkulacją, która tworzy się wokół takiego ośrodka ciśnienia, zsunęło się tu z północy bardzo zimne, mroźne powietrze, które dotarło aż na Florydę. Najpierw objęło Kanadę, potem prawie całe Stany. Dotarło do Zatoki Meksykańskiej. Nawet tam dwie noce temu był mróz do minus trzech stopni Celsjusza - relacjonował Wasilewski. Zimne powietrze dotarło z Arktyki. Cały układ przesunął się na południe. Właśnie stąd tak ogromne mrozy, miejscami sięgające -40 stopni Celsjusza.

  Inną sytuację mamy po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego. Do Europy płynie wyjątkowo ciepłe powietrze. Dociera ono bardzo głęboko w głąb kontynentu. W Moskwie kolejny dzień z rzędu temperatura o poranku wynosiła 2 st. C.

  Posłuchaj o genezie zimna w USA

  Temperatura niższa niż na Marsie

  Najnowsze prognozy mówią, że w najbliższym czasie nad północno-wschodnie regiony USA nadciągnie kolejny atak zimy. Może spaść nawet 30 centymetrów śniegu. Do końca tygodnia temperatura na tym obszarze będzie niższa niż na Marsie.

  Według danych pochodzących z łazika Curiosity 20 grudnia na Czerwonej Planecie odnotowano -23 stopnie Celsjusza. Według Michaela Mischny z centrum Laboratorium Napędu Odrzutowego należącego do NASA porównanie temperatury na Czerwonej Planecie z tą panującą w USA jest właściwe.

  Bomba niżowa ściąga zimno

  W czwartek trzynaście stanów na wschodzie kraju było objętych ostrzeżeniami przed burzami śnieżnymi. Prognozuje się, że mogą wystąpić również huraganowe porywy wiatru i zamiecie śnieżne znacznie ograniczające widzialność.

  Bombogeneza, czyli obszar szybko obniżającego się ciśnienia, doprowadzi do powstania bomby niżowej (gwałtownie rozwijających się układów niskiego ciśnienia, gdzie w ciągu doby ciśnienie spada o przynajmniej 24 hPa). Może ona sprowadzić kolejne zimne masy powietrza z północy kontynentu.

  Do środy z powodu wychłodzenia zmarło 12 osób. Sześć zgonów odnotowano w Wisconsin, cztery w Teksasie, a po jednym w Dakocie Północnej i Missouri.

  Senat odwołał czwartkowe głosowanie, aby prawodawcy mogli przeczekać burzę.

  Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się do powstania zakłóceń w transporcie. Drogi są zakorkowane. Jak podaje portal internetowy flightaware.com, we wtorek 2700 lotów zostało odwołanych, w tym ponad 90 procent z nowojorskiego lotniska LaGuardia. Wstrzymano wszystkie połączenia z Bostonu. W Karolinie Północnej na Międzynarodowym Lotnisku Charleston wyłączono z użytku wszystkie pasy startowe.

  Burza, która w środę dotknęła południowy wschód kraju, przesuwa się na północ. Wiele szkół w regionach północno-wschodnich zostało zamkniętych. W sklepach półki zieją pustką.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ziemia?
  Ameryka da rade ale my to kataklizm.
  ~biedny /2018-01-04 15:14
 • ziemia?
  Ameryka da rade,a my gdy spadnie 2cm. sniegu to klapa bezradnosc i kataklizm.
  ~bosy /2018-01-04 13:53
 • Sprawdziło się.
  Amerykanie od początku zapowiadali ciężką zimę, to ją mają.
  pirat2 /2018-01-04 13:39
 • zima
  I tak Ameryka zamarznie
  ~biabi /2018-01-04 13:04
 • efekt lodówkowy
  Amerykanie odwołają efekt cieplarniany a odkryją zagrożenie efektem lodówkowym
  adamsbear /2018-01-04 12:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...