Informacje
 • Ziemia zatrzęsła się w Indonezji. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

  15-11-2014 21:20 Trzęsienie miało siłę 7,3 w skali Richtera
  Ziemia zatrzęsła się w Indonezji. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

  Istnieje ryzyko, że lokalnie pojawią się fale tsunami

  Zdj.: USGS, film: Reuters TV

  Trzęsienie ziemi o sile 7,3 st. w skali Richtera zarejestrowano w sobotę w rejonie wysp Moluków, na wschodzie Indonezji. Amerykańska Służba Geofizyczna (USGS) ostrzegła, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia lokalnych fal tsunami.

  Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach ogłosiło, że alert dotyczy rejonu o promieniu ok. 300 km od epicentrum. Nie ma natomiast zagrożenia tsunami dla całego Pacyfiku.

  Według USGS, wkrótce po trzęsieniu ziemi w rejonie Moluków, wystąpiły wstrząsy o sile 6,2 st. u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

  Tsunami może dać się we znaki nawet na Tajwanie

  Fale tsunami mogą dotrzeć do wybrzeży Indonezji, Filipin, Palau, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Wysp Marshalla, a mogą być odczuwalne nawet na Tajwanie i japońskiej Okinawie - precyzuje komunikat Centrum.

  Pierwsze fale mogą dotrzeć do brzegów po 30 minutach od wystąpienia wstrząsów, a ostatnie po ok. 6 godzinach. Centrum ostrzegło, że pierwsze fale mogą nie być najsilniejsze, nie powinny jednak przekraczać 1 metra.

  Epicentrum w rejonie Moluków

  Epicentrum zlokalizowano na głębokości 47 km pod dnem morskim, w odległości 134 km na północny zachód od wyspy Ternate w archipelagu Moluków. Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

  Wyspiarska Indonezja narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów ze względu na jej położenia na "Ognistym pierścieniu" otaczającym basen Pacyfiku i wyznaczającym przebieg granic płyt tektonicznych.

  W roku 2004 niezwykle silne trzęsienie ziemi z epicentrum w indonezyjskiej prowincji Aceh spowodowało śmieć ponad 230 tys. osób w kilkunastu krajach.

  Więcej trzęsień

  W piątek wieczorem (czasu lokalnego) trzęsienie ziemi nawiedziło rejon stolicy Peru - Limy. Siłę trzęsienia oceniono na 5,8 w skali Richtera. Nieco słabsze wstrząsy, o sile 5 w skali Richtera, wystąpiły równocześnie w Gwatemali i Salwadorze. Dotychczas nie napłynęły informacje o ofiarach lub stratach materialnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...