Informacje
 • Zdechł jeden z ostatnich północnych nosorożców białych. Po ziemi chodzą już tylko cztery

  29-07-2015 13:22 Naukowcy ciągle chcą odtworzyć gatunek
  Zdechł jeden z ostatnich północnych nosorożców białych. Po ziemi chodzą już tylko cztery

  Północny nosorożec biały w ogrodzie zoologicznym w Czechach

  Wikimedia Commons

  W czeskim zoo Dvur Kralove zdechł jeden z pięciu ostatnich chodzących po ziemi białych nosorożców północnych.

  Nabire, 31-letnia samica północnego nosorożca białego zdechła po tym, jak pękła jej torbiel. Ostatni samiec - Sudan mieszka w rezerwacie w Kenii. Pozostałe samice nosorożca białego przebywają w rezerwatach przyrody i w parkach zoologicznych Najin i Fatu w rezerwacie w Kenii oraz Nola w zoo w San Diego. Zwierzęta te są już niezdolne do rozrodu ze względu na wiek lub choroby. Kwestią lat jest, kiedy ten gatunek zwierząt zniknie zupełnie z powierzchni ziemi.

  Naukowcy nie mają wiedzy o osobnikach w środowisku naturalnym, ostatnie dzikie osobniki widziane były w 2007 roku i prawdopodobnie już nie żyją.

  Ratunek dla gatunku

  Nabire urodziła się w niewoli 15 listopada 1983 roku. Borykała się z torbielami w macicy, co uniemożliwiało jej posiadanie potomstwa. Naukowcy planowali pobrać ze zdrowego jajnika jaja i za pomocą metody in vitro połączyć je z plemnikami samca. Zapłodnioną komórkę mieliby umieścić w macice samicy południowego nosorożca białego, najbliżej spokrewnionego gatunku.

  Zmiany w macicy Nebire okazały się jednak śmiertelne.

  - Patologiczne cysty w ciele Nabire były ogromne. Nie było sposobu na wyleczenie - powiedział opiekun Nabiri z zoo.

  Pobrano zdrowy jajnik

  Po śmierci Nabire, naukowcy z zoo pobrali zdrowy jajnik z nadzieją, że uda się zachować materiał genetycznych nosorożca. Naukowcy pobrali jaja, które są niedojrzałe. Badacze muszą opracować sposób jak przyśpieszyć proces dojrzewania w laboratorium.

  - To jest nasz moralny obowiązek, aby spróbować odtworzyć materiał - powiedział dyrektor zoo Przemysla Rabas w oświadczeniu. - Jesteśmy jedynymi, którzy mają wystarczającą ilość materiału biologicznego - dodał.

  Biały nosorożec północny i południowy

  Północne oraz południowe białe nosorożce to dwa różne gatunki. W 2013 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała białego nosorożca północnego za bliskiego wyginięciu.

  Nosorożce najczęściej giną z rąk kłusowników, których celem są rogi tych zwierząt.

  Eksperci szacują, że sprzedaż rogów jest bardziej opłacalna niż handel narkotykami. Popyt na rogi białego nosorożca napędzany jest głównie chętnymi z Azji Wschodniej, którzy wierzą, że kość ta leczy wiele dolegliwości.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • nosorożec
  Właśnie. Zwierzęta wcale nie zdychają. Zwierzęta umierają. To wielu ludzi tych, którzy doprowadzili ten gatunek do wyginięcia mam nadzieję zdechło. Już nie będą mordować bandyci nosorożców bo ich po prostu praktycznie już nie ma. Chciwe łajdaki. Tak samo będzie ze słoniami i innymi zwierzętami. Na ziemi zostaną tylko mordercy mam nadzieję że zaczną się nawzajem wyżynać.
  ~x9b5k9 /2015-07-29 21:57
 • na pewno zoo im pomoże
  jak w temacie, jak chcą je rozmnożyć??
  ~ula /2015-07-29 14:45
 • Zwierzęta idą do nieba !
  Papież jest przekonany, że wszystkie zwierzęta po śmierci idą do nieba i żyją tam szczęśliwie w ogrodzie Pana,dlaczego więc piszecie że nosorożec zdechł?
  ~taischa /2015-07-29 14:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...