Informacje
 • Zbadają mikroplastik w śniegu na Syberii.
  "Jesteśmy tutaj pionierami"

  19-03-2021 19:48 Syberia zanieczyszczona mikroplastikiem
  Organizacja czyści oceany ze śmieci Foto: Reuters | Video: The Ocean Cleanup

  Śnieg zanieczyszczony mikroplastikiem, który następnie topi się i wsiąka w ziemię, to duże zagrożenie dla środowiska przyrodniczego na Syberii. Skalę tego problemu próbują zbadać rosyjscy naukowcy.

  Naukowcy z Narodowego Badawczego Tomskiego Uniwersytetu Państwowego (TSU) w Rosji, zebrali próbki śniegu z 20 różnych regionów Syberii - od gór Ałtaj aż po Arktykę. Zasięg profilu ich badań sięgnął ponad dwa tysiące kilometrów. Ze wstępnej analizy wynika, że unoszące się w powietrzu plastikowe włókna pojawiają się w śniegu w odległych zakątkach Rosji.

  - To jasne, że mikroplastik krąży nie tylko w środowisku rzecznym i morskim, ale po całym świecie. Jest obecny w glebie, żywych organizmach, a nawet w atmosferze. Dlatego zdecydowaliśmy się na kompleksowe podejście do tego problemu i rozpoczęliśmy nowy projekt, mający na celu zbadanie opadu atmosferycznego, który zawiera mikroplastik - wyjaśniła w rozmowie z Agencją Reutera Julia Frank, dyrektor naukowa centrum TSU ds. mikroplastików.

  Czym jest mikroplastik?

  Mikroplastik powstaje z rozpadu większych kawałków plastiku na mniejsze. Coraz częściej obecny jest w powietrzu, żywności, wodzie pitnej, a nawet w arktycznym lodzie. Naukowcy coraz bardziej obawiają się, że może on stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i życia morskiego.

  - Istnieją bardzo ciekawe badania na temat transportu mikroplastiku prowadzone przez zagranicznych naukowców. Niestety nie ma danych dotyczących Rosji. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy tutaj pionierami, będziemy badać zawartość mikroplastiku w 2021 roku - powiedział Danił Worobiow, kierownik Instytutu Biologii w Tomsku.

  Naukowcy z Tomska już wcześniej znaleźli mikroplastiki w układach pokarmowych ryb złowionych w syberyjskich rzekach, co potwierdza, że przyczyniają się one do zanieczyszczenia Oceanu Arktycznego plastikiem. - Syberia jest absolutnie niedostatecznie zbadana w tym aspekcie, a nasze (Rosji - przyp. red.) zainteresowanie tym problemem nadeszło późno w porównaniu z resztą świata - powiedziała Frank.

  Rosyjscy badacze chcą teraz dokładnie przeanalizować próbki śniegu, aby zrozumieć, w jakim stopniu gęstość zaludnienia, bliskość dróg i działalność człowieka przyczynia się do zanieczyszczenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....