Informacje
 • Zawisnęli na słynnym moście. "Mamy klimatyczny stan wyjątkowy, premier musi posłuchać"

  14-05-2019 11:11 Akcja Greenpeace w Sydney

  Trzynastu aktywistów organizacji Greenpeace zostało zatrzymanych we wtorek po tym, jak wspięli się na jeden z mostów w Sydney. Żądali od rządu Australii natychmiastowych działań na rzecz walki ze zmianami klimatu.

  Około godz. 5.15 we wtorek (21.15 w poniedziałek czasu polskiego) ochrona mostu zgłosiła policji, że grupa działaczy Greenpeace wspięła się na słynny most Harbour Bridge w Sydney. Kilku z nich opuściło się na linach, rozwijając pod mostem transparenty. Na jednym z nich znalazło się hasło "Niech węgiel przejdzie do lamusa".

  Trzynastu aktywistów zostało zatrzymanych.

  Klimatyczny stan wyjątkowy

  Policja przekazała, że protest ekologów nie spowodował zakłóceń w ruchu kołowym, kolejowym ani promowym. Ostatni z protestujących został usunięty z mostu po około czterech godzinach od rozpoczęcia policyjnej interwencji.

  - Mamy klimatyczny stan wyjątkowy i premier (Scott Morrison) musi posłuchać Australijczyków, którzy już odczuwają tego skutki - tłumaczył przedstawiciel Greenpeace Australia David Ritter. - Węgiel to największy czynnik napędzający zmiany klimatyczne w Australii i pilnie potrzebujemy planu stopniowego odchodzenia od energii węglowej na rzecz czystej energii - dodał.

  Polityczna susza

  Sześć lat rządów obecnej, konserwatywnej koalicji naznaczone było wewnętrznymi sporami o politykę ochrony środowiska. Wpływowy prawicowy elektorat żąda od premiera, by wspierał krajowy przemysł węglowy. Rząd - jak pisze Reuters - ma więc trudności z przekonaniem wyborców, że rzeczywiście zamierza walczyć ze zmianami klimatu.

  Morrison zapowiedział, że Australia ograniczy emisję gazów cieplarnianych zgodnie ze zobowiązaniem podjętym w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku. Jednocześnie podkreślał, że realizacja ambitniejszych celów zaszkodziłaby krajowej gospodarce.

  Australia zobowiązała się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 26 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji w 2005 roku.

  Przedłużająca się susza na południowym wschodzie kraju sprawiła, że kwestie klimatyczne stały się ważnym tematem w kampanii przed zaplanowanymi na najbliższą sobotę wyborami parlamentarnymi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Widać jak się ten klimat ociepla
  Powinni ich odciąć oszołomów i kłamców jednych.
  ~Cenzura /2019-05-14 19:18
 • ddd
  sprawdziłem, dopuszczalne w grach...może wiszenie jest rodzajem gry ;)
  ~ddd /2019-05-14 17:28
 • Do ddd
  Obie formy są poprawne, łatwo sprawdzić. Nie ma za co :)
  Tango66 /2019-05-14 15:16
 • ddd
  "zawisnęli"? Na pewno? A nie "zawiśli"?
  ~gonzo /2019-05-14 12:21
 • trzeba likwidować hodowle zwierząt
  trzeba likwidować hodowle zwierząt na rzecz hodowli roślin
  zdelegalizować myślistwo /2019-05-14 12:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...