Informacje
 • Żar leje się z nieba, nawet 47 stopni. Nieznośny upał w Australii

  28-11-2020 16:26 Zwiększone ryzyko pożarów

  W Australii nadeszła pierwsza w tym roku fala upałów. W Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionej części kraju, temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Są jednak miejsca, gdzie jest jeszcze goręcej.

  Fala gorąco uderzyła w południowo-wschodnią Australię. Meteorolodzy z australijskiej narodowej agencji meteorologicznej Bureau of Meteorology podali, że w stolicy stanu Nowa Południowa Walia - Sydney - termometry pokazały w sobotę 40 stopni Celsjusza. W mieście Roxby Downs w stanie Australia Południowa odnotowano 47,4 st. C.

  Wysoka temperatura może spowodować, że w najsuchszych regionach kraju wybuchną pożary.

  - Przy takich warunkach prawdopodobnie znów będziemy świadkami podwyższonego zagrożenia pożarowego - przyznała Agata Imielska, kierowniczka biura meteorologii australijskiego stanu Nowa Południowa Walia.

  Zagrożenie pożarowe

  Strażacy w stanach Australia Południowa, Wiktoria, Queensland i Nowej Południowej Walii przygotowują się do sezonu pożarowego. W zeszłym roku o tej porze pożary buszu spowodowały śmierć 33 osób i miliarda zwierząt. Premier Scott Morrison nazwał ten okres australijskim "czarnym latem".

  Sezon pożarów w Australii trwa zazwyczaj od późnej wiosny na półkuli południowej do lata. Oficjalny początek kalendarzowego lata na antypodach przypada na 1 grudnia.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...