Informacje
 • Zamknięte przez 2,5 tysiąca lat.
  Egipscy archeolodzy odkryli 27 sarkofagów

  21-09-2020 18:12 Odkrycie w Sakkarze
  Wraki okrętów "Apollo" i "Maria" Foto: PAP/EPA/TOURISM AND ANTIQUITIES MINISTRY HANDOUT | Video: Jim Hansson/VRAK/SMTM

  W okolicach egipskiej nekropolii Sakkara znaleziono 27 drewnianych trumien. Zachowały się w dobrym stanie. Według wstępnych oględzin, od czasu złożenia w ziemi nie były otwierane.

  Jak podały władze Egiptu, archeolodzy odkryli 27 drewnianych sarkofagów pochodzących sprzed 2,5 tysiąca lat. Trumny wydobyto na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze, na terenie której znajduje się również piramida Dżesera - najstarsza w Egipcie.

  Jedno z ważniejszych odkryć

  Dobrze zachowane sarkofagi są bogato zdobione brązowymi i niebieskimi malunkami oraz pokryte licznymi hieroglifami - poinformowano w komunikacie egipskiego ministerstwa ds. starożytności.

  Przedmioty wydobyto z dwóch szybów grobowych.

  "Wstępne badania pokazują, że te trumny są całkowicie zamknięte i nie były otwierane od czasu, gdy złożono je w ziemi" - podał resort w wydanym w niedzielę oświadczeniu.

  Według cytowanych przez stację BBC ekspertów, jest to jedno z najważniejszych odkryć tego typu w ostatnim czasie.

  Znana nekropolia

  Położona kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Kairu Sakkara jest rozległym cmentarzem, który funkcjonował przez ponad 3 tysięce lat. Miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Na terenie Sakkary znajduje się też wybudowana około 2,7 tysiąca lat przed naszą erą piramida Dżesera - najstarsza w Egipcie i jedna z najstarszych na świecie.

  Ministerstwo dodało, że planowane są kolejne prace archeologiczne, które mogą zaowocować odkryciem następnych sarkofagów.

  By ożywić turystykę

  Od kilku lat władze Egiptu regularnie zapowiadają nowe odkrycia archeologiczne, w celu ożywienia turystyki - pisze agencja uzupełniając, że stanowiska archeologiczne są jedną z głównych przewag tego kraju w konkurowaniu z innymi destynacjami turystycznymi.

  Jednak udział turystyki w dochodach kraju stopniowo się zmniejsza, najpierw na skutek niestabilności politycznej po rewolucji z 2011 roku, która obaliła wieloletniego prezydenta Hosniego Mubaraka, obecnie ze względu na pandemię COVID-19.

  Zamknięte w połowie marca z powodu epidemii egipskie stanowiska archeologiczne zostały na nowo otwarte dla zwiedzających 1 września.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...