Informacje
 • Zamieszki w Grecji turystyczną atrakcją?

  04-07-2011 12:26 Ateny liczą na wzrost odwiedzin
  Zamieszki w Grecji turystyczną atrakcją?

  Ateny skapane w słońcu

  Reuters TV

  Gwałtowne starcia na ulicach Aten, do których doszło w ostatnich dniach, mogły podkopać wizerunek Grecji w oczach turystów. Jednak sektor turystyczny liczy na nawet 10-procentowy wzrost odwiedzin kraju.

  Gwałtowne starcia i podpalenia, towarzyszące anty-oszczędnościowym protestom, nie odstraszyły turystów przed zwiedzaniem Aten. Branża turystyczna prognozuje  10 proc. wzrost przyjazdów, co jest kluczowym rozwiązaniem dla kraju dotkniętego kryzysem, gdzie turystyka zapewnia jedną piatą miejsc pracy i 16 proc. PKB.

  Turyści przychylni dla demonstrantów

  Niektóre biura podróży ze względów bezpieczeństwa przenoszą swoich klientów do hoteli na obrzeżach Aten, ale Turyści nie boją się zamieszek.  - Mój mąż i ja nie boimy się zamieszek. Urlop w Grecji planowaliśmy od roku. Nasze biuro, szybko zareagowało i przenioslo nas poza centrum Aten, byśmy nie ucierpieli na skutek strajku. Jednak wczoraj przenieśliśmy się z powrotem do miasta, by móc na własne oczy zobaczyć co się dzieje. Jesteśmy świadkami tworzącej się historii - mówi turystka z Kalifornii.

  Anulowanie wyjazdu do Grecji rozważało małżeństwo Hiszpanów, jednak po konsultacji z ambasadą stwierdzili, że przyjadą. Twierdzą, że greckie demonstracje przypominają im te z ich własnego kraju. - Tu jest jak w Hiszpanii. Mamy tę samą sytuacjię. Rozumiemy demonstrantów i uważamy, że ich reakcja jest naturalna - mówi Hiszpanka.

  Prawo do protestu rozumieją tez turyści z Rosji. Lilia, prawniczka z Petersburga, zakwaterowana blisko centrum Aten, chęć zobaczenia starożytnych ruin przedłożyła nad bezpieczeństwo, ku niezadowoleniu męża. Twierdzi, że nie była zaczepiana przez demonstrantów i mogła spokojnie przechadzać się po zabytkowym mieście.  - Ci Grecy tu mieszkają i mają prawo do swobodnego wyrażania swoich interesów, obrony swoich praw w każdej chwili, gdy czują taką potrzebę, i to bez względu na turystów - mówi  Lilia.

  Zyskuje Portugalia

  Chociaż wielu turystów nie zrezygnowało z wyjazdu do Gracji, już teraz można powiedzieć, że na zamieszkach zyskują portugalskie kurorty.

  Według znawców, główny powód, dla którego turyści spędzaja urlop w kraju porto i fado, to niestabilna sytuacja w kilku krajach basenu Morza Śródziemnego.

  - Znaczna część turystów, która dotychczas spędzała wakacje w Tunezji, Egipcie czy Grecji, postanowiła tym razem udać się do Portugalii. W grupie tej dominują Brytyjczycy - oświadcza Eliderico Viegas, prezes Zrzeszenia Przedsiębiorców Branży Hotelowej i Turystycznej Algarve. Turyści chcą się kwaterować przede wszystkim w hotelach usytuowanych w nadmorskich kurortach regionu Algarve. - Wśród nich największy popyt notowany jest na 4-5-gwiazdkowe obiekty - zauważa Antonio Pina, przewodniczący Regionalnego Urzędu Turystycznego Algarve.

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • grecja
  smieszne jest to co napisala-zatroskana.branie-dawanie.sama tam mieszkam od 10 lat.realia sa troche inne niz ludzie w europie mysla.kto na tym zyskuje dobrze wiemy,na pewno nie "zwykli ludzie"niech oddadza dlug ci,ktorzy na tym zyskali!!!
  ~greczynka /2012-02-21 08:26
 • Grecy
  Grecy nie zaczepiają turystów bo wiedzą ze mają ich przychylność.Zachowują się po torsze jak małe dzieci .Oni muszą w końcu dorosnąć by zrozumieć że tak dłużej nie może być.I tu się nasuwa mi jedno powiedzenie :żeby coś dostać trzeba coś dać:.Oni nastawieni są na branie a nie dawanie.Takie moje skromne zdanie.
  ~Zatroskana /2011-08-04 15:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...