Informacje
 • Zachodnie Węgry pod wodą. Poziom rzeki zagraża na odcinku 200 kilometrów

  16-09-2014 06:13 Woda wymusiła ewakuację części mieszkańców i zamknięcie wielu dróg

  Na zachodzie Węgier mieszkańcy walczą ze skutkami rozległych powodzi wywołanymi ulewnymi opadami deszczu. Na 200-kilometrowym odcinku rzek będących dopływami Dunaju obowiązują różne stopnie zagrożenia powodziowego. Najgroźniejsza sytuacja panuje na rzekach Raba i Pinko.

  Na Węgrzech obfite ulewy spowodowały, że na długości 200 kilometrów rzek Dunaju i jego dopływów doszło do powodzi lub zalań terenów przybrzeżnych. Strażacy i lokalni mieszkańcy starają się powstrzymać powódź, ale sytuacja, mimo wytężonych prac jest w wielu miejscach dramatyczna.

  Stan zagrożenia

  W niedzielę stan najwyższego stanu zagrożenia powodziowego został ogłoszony na terenach przyległych na długości 13 km rzeki Raba oraz Pinka w zachodniej części Węgier. Drugi stopień zagrożenia ogłoszono natomiast na długości 56 km rzeki Drawa w południowo-zachodnich Węgrzech.

  Pierwszy, najniższy stopień, obowiązuje wzdłuż 149-kilometrowego odcinka, na który składają się rzeka Litawa, Zala i Mura, będących dopływami Dunaju.

  Zalane trasy

  Powódź objęła około 6100 hektarów terenu z których 1300 stanowiły pola uprawne. Woda uniemożliwiła przejazd wieloma trasami.

  W sumie zamknięto 22 drogi w komitacie Baranya, Gyor-Moson-Sopron, Vas oraz w komitacie Zala. Woda zalała także drogi prowadzące do wsi Bakonypoloske w komitacie Veszprem.

  Ewakuacja ludności

  W niedzielne popołudnie zagrożenie ze strony wylewających rzek było na tyle poważne, że zdecydowano o ewakuowaniu ludności z komitatów (odpowiednik województwa - przyp. red.) na zachodzie kraju.

  Swoje domy musieli opuścić mieszkańcy miejscowości Zalaszombatfa oraz Szijartohaza. Ewakuowano również 18 mieszkańców miejscowości Csakanydoroszlo w komitacie Vas, graniczącym z Austrią i Słowenią.

  Służby w gotowości

  Gyorgy Bakondi kierujący sztabem kryzysowym powiedział w niedzielnej rozmowie z mediami, że służby są przygotowane do przeprowadzenia kolejnych ewakuacji w przypadku pogorszenia się sytuacji.

  W poniedziałek sytuacja uległa nieznacznej poprawie. Odnotowano spadek poziomu rzeki Raba, co umożliwiło przejazd pociągów z węgierskiego miasta Szombathely do austriackiego Graz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...