Informacje
 • Za kilkanaście dni mieszkańcy Pahoa zmierzą się z gorejącą cieczą

  03-12-2014 15:04 Naukowcy monitorują lawę od 27 czerwca

  Lawa wypływająca z wnętrza wulkanu Kilauea na Hawajach systematycznie zbliża się do miasta Pahoa. Naukowcy szacują, że do centrum dotrze za kilkanaście dni.

  Jak donoszą lokalne media, 2 grudnia lawa znalazła się w odległości około 4 kilometrów od głównego skrzyżowania w Pahoa. Naukowcy wyliczyli, że czoło lawy przesuwa się z prędkością kilkuset metrów na dobę. Jeśli nie zmieni toru, do centrum Pahoa dotrze w około 12-16 dni.

  Mieszkańcy miasta już od kilku tygodni przygotowują się na ewakuację. Zabierają ze swoich domów cenne przedmioty. Najbardziej zagrożone jest osiedle biznesowe, przez które może przepłynąć ciecz. Na filmie widać jak lawa przepływa jeszcze przez tereny leśne Wielkiej Wyspy niszcząc wszystko na swojej drodze.

  Miasto Pahoa liczy około 800 mieszkańców. Powstało w miejscu dawnej plantacji trzciny cukrowej na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Wyspy.

  Wędruje od dłuższego czasu

  Ten kapryśny charakter przepływu jest dość uciążliwy dla mieszkańców. Na przemian mają chwile wytchnienia od zbliżającej się lawy i kolejnego zbliżenia oraz momenty, kiedy zagrożenie wzrasta.

  - To przyspieszanie i zwalnianie lawy jest bardzo frustrujące dla naszych mieszkańców. Budzi ich

  niepokój - powiedział pod koniec października Darryl Oliveira, dyrektor Hawaii County Civil Defense (zajmującego się ochroną ludności).

  Przygotowanie na ewakuację

  Jednak z drugiej strony sporadyczne zwolnienia przepływu lawy dały dodatkowy czas, by zbudować drogę ewakuacji i poradzić sobie ze skutkami burzy tropikalnej, która niedawno przetoczyła się przez Hawaje.

  Oliveira zaznaczył również, że w razie bezpośredniego zagrożenia, na 3 do 5 dni przed ewentualną ewakuacją zostanie wydane ostrzeżenie.

  Wieloletnia erupcja

  Erupcja wulkanu Kilauea trwa od 1983 r., ale szczeliny, którymi wydobywa się lawa, powstały stosunkowo niedawno. Gorący potok zwykle nie zagraża ludności, ale w przeszłości zdarzało się, że dostawał się do domów.

  Naukowcy monitorują przepływ lawy od 27 czerwca. Tego dnia otworzyła się nowa szczelina, którą wydobywają się ciekłe produkty wulkanu. Gorący potok sunął zwykle na południe, ale nowa szczelina skierowała go na północny wschód. Ciężko jest przewidzieć trasę potoku ponieważ, ma na nią wpływ wiele czynników, np. topografia terenu, miejsca wypłynięcia magmy oraz to, jakie pęknięcia mija po drodze.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A tymczasem
  Bardarbunga, szczelina Holhuraun - 1.5 kilometr sześcienny lawy plus 5 milionów ton dwutlenku siarki od września. Erupcja Eyjafjallajökull w kwietniu 2010 przy tym to pryszcz. Największa erupcja w Islandii od czasu erupcji wulkanu szczelinowego Laki w 1783
  yakuza33 /2014-12-04 09:03
 • Wyjdzie Hawajom na dobre.
  Teraz te zjawiska sieją tam apokaliptyczne krajobrazy. Ale tak powastawały na ziemi właśnie lądy i wyspy. Hawaje dzięki erupcji tego wulkany, będą wyrzej nad poziomem morza i raczej na pewno powiększą swoją objętość o dodatkowy ląd powstały, w wyniku lawy która zawładnie jakąś częścią wody oceanicznej.
  michael3003 /2014-12-03 17:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....