Informacje
 • Wyspa na jeziorze na wyspie
  na jeziorze na wyspie

  07-11-2017 12:08 Fascynujący "pieg" na mapie

  Wyspa na wyspie otoczona jeziorami

  NASA/Josh Stevens

  Trudno ją wypatrzyć i być może nikt nigdy na niej nie stanął. Ten "pieg" na mapie budzi jednak zainteresowanie miłośników geografii jako "wyspa trzeciego stopnia", być może największa na Ziemi.

  Wysepka, o której mowa, położona jest na jeziorze znajdującym się na innej wyspie. Ale to nie koniec tej geograficznej konstrukcji. Ta druga wyspa leży bowiem na kolejnym jeziorze, a ono - na Wyspie Wiktorii na Oceanie Arktycznym, ósmej co do wielkości na świecie (jest większa na przykład niż Wielka Brytania) i drugiej w Kanadzie.

  Wysepkę "trzeciego stopnia" wypatrzył pisarz i informatyk Ken Jennings, godzinami badając - jak stwierdził - powierzchnię Ziemi na mapach Google Earth.

  Wyspa dziewicza?

  Wiadomo, że nie jest to jedyna taka wyspa na świecie. Inna, podobnie usytuowana znajduje się na przykład na jeziorze w kraterze wulkanu Taal, będącego wyspą na jeziorze Taal położonym na wyspie Luzon na Filipinach. Wyspa dostrzeżona w Kanadzie jest jednak większa niż filipińska; niewykluczone, że jest największa tego typu na świecie.

  Prawdopodobnie nigdy nie stanęła na niej stopa człowieka. Najbliższe budynki mieszkalne znajdują się bowiem w oddalonej o około 145 kilometrów miejscowości Cambridge Bay, skąd w pobliże wyspy nie prowadzą żadne drogi.   

   

  Zobacz animacje z satelity GEOS:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...