Informacje
 • Wysoka na pięć kilometrów. Chmura pyłu przysłoniła niebo

  02-03-2021 12:33 Sinabung był nieaktywny przez wieki
  Erupcja wulkanu na wyspie Saint Vincent Foto: Reuters | Video: Reuters

  Obudził się indonezyjski wulkan Sinabung. We wtorek żywioł uwolnił chmurę pyłu i popiołu o wysokości pięciu kilometrów. Dzięki wcześniej wydanym ostrzeżeniom nikt nie został ranny.

  Indonezyjski wulkan Sinabung wybuchł po kilkumiesięcznej przerwie. Wulkan posłał w niebo ogromną ilością gorącego popiołu. Chmura dymu sięgała pięciu kilometrów. Jak podało Centrum Wulkanologii i Zmniejszania Zagrożeń Geologicznych, ostatnia tak potężna erupcja wydarzyła się w sierpniu ubiegłego roku.

  Na filmach udostępnianych w mediach społecznościowych widać panikę mieszkańców regionu. Niebieskie niebo szybko przysłania ogromna chmura.

  Ze względu na wcześniejsze prognozy i wydane w odpowiednim czasie ostrzeżenia nie odnotowano żadnych osób rannych. Centrum Wulkanologii i Zmniejszania Zagrożeń Geologicznych apelowało, by powstrzymać się od przebywania w okolicy trzech kilometrów od krateru.

  Wirda Br Sitepu, 20-letni mieszkaniec okolicy, powiedział, że sytuacja jest już opanowana, "góra nie wybucha, a popiół się zmniejszył".

  Uśpiony przez wieki

  Sinabung był nieaktywny przez wieki, do czasu erupcji w 2010 roku. Od tego czasu wybucha co kilka miesięcy.

  Indonezja leży w tak zwanym "Pacyficznym Pierścieniu Ognia" - wysoce aktywnej sejsmicznie strefie, w której spotykają się różne płyty skorupy ziemskiej. Z powodu ich aktywności, w tej części świata często dochodzi do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. W samej Indonezji znajduje około 130 aktywnych wulkanów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...