Informacje
 • Wykluło się pisklę bociana czarnego. Po narodzinach te ptaki nie są podobne do rodziców

  02-05-2020 10:20 Trwa okres lęgowy
  Pogoda na środę 27.05 Foto: ENEX | Video: tvnmeteo.pl

  Pierwsze z czterech piskląt bociana czarnego wykluło się w lesie Gemenc położonym w południowej części Węgier. Uchwyciła to na nagraniu kamera umieszczona w gnieździe.

  Pisklę bociana czarnego (Ciconia nigra) wykluło się w środę 29 kwietnia. Moment narodzin uchwyciła kamera, która kilka lat temu została zainstalowana w jednym z gniazd. Na nagraniu widać, że pióra pisklęcia są jeszcze białe, dopiero po kilku miesiącach zrobią się ciemne. W węgierskich lasach Gemenc gniazduje w sumie 40 par lęgowych tego gatunku.

  Biologia gatunku

  Bocian czarny, w przeciwieństwie do swoich białych krewnych jest płochliwy i skryty, unika kontaktu z ludźmi. Jest dużym ptakiem, mierzącym średnio 95-105 centymetrów długości, o rozpiętości skrzydeł 145-155 cm. Ptaki te przeważnie przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła, okolice rzek czy wód śródlądowych. Okres lęgowy bocianów czarnych trwa od kwietnia do maja. Żywią się płazami, niewielkimi rybami i bezkręgowcami. Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na dużych leśnych drzewach, przeważnie zrzucających liście, czasem iglastych.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...