Informacje
 • Wybrzeże zalały kłęby piany morskiej

  10-02-2021 11:25 Dynamiczna pogoda w Wielkiej Brytanii

  Wielka Brytania w ostatnich dniach doświadczała bardzo niekorzystnej pogody. Wszystko z powodu orkanu Darcy, który przyniósł obfite opady i silny wiatr. Niektóre plaże pokryły się białą pianą morską.

  Obfite opady śniegu w połączeniu z silnymi porywami wiatru i niską temperaturą sparaliżowały w poniedziałek ruch na sporych obszarach Wielkiej Brytanii, a także wymusiły zamknięcie kilku centrów szczepień przeciw COVID-19.

  Trudne warunki atmosferyczne były efektem przesuwającego się ze wschodniej Europy orkanu Darcy. W Wielkiej Brytanii została nim dotknięta przede wszystkim cała wschodnia część kraju - od północnych krańców Szkocji do hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii. W poniedziałek spadło tam od kilku do kilkunastu centymetrów śniegu, we wtorek pojawiły się kolejne opady.

  Piana na plaży

  Jednym ze skutków dynamicznej pogody była piana morska, która zalała wybrzeże Seaton Point w hrabstwie Northumberland. Jane Hardy, która akurat spacerowała ze swoim psem Eddym, nagrała pianę okrywającą plażę.

  Jak mówią meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA), taka piana morska tworzy się, gdy rozpuszczona materia organiczna zgromadzona w oceanie jest silnie poruszana przez wiatr i fale.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...