Informacje
 • Woda zalała pustynię i zabiła 18 osób

  25-04-2012 16:42 Powódź na Półwyspie Arabskim widać było z kosmosu
  Woda zalała pustynię i zabiła 18 osób

  Zdjęcie satelitarne z 18 kwietnia

  NASA

  Wydaje się nie pomyślenia, by Półwysep Arabski, którego powierzchnię w 95 proc. stanowią pustynie i półpustynie, nawiedzały powodzie. Ale naprawdę zdarzają się raz na kilka, kilkanaście lat i potrafią być naprawdę niebezpieczne. Ostatnia, do której doszło w połowie kwietnia tego roku, ma na swoim koncie 18 ofiar śmiertelnych. Zobaczcie, jak żywioł prezentował się na zdjęciach satelitarnych.

  Intensywnie padający w Arabii Saudyjskiej i Omanie deszcz nie tylko pozbawił życia 18 osób, lecz także zalał budynki, uszkadzając je w znacznym stopniu, oraz podmył wiele lokalnych dróg. Ponadto przyczynił się do zaginięcia 12 osób, których od soboty 21 kwietnia policja poszukuje przy wsparciu sił powietrznych.

  Obejrzyj zdjęcia satelitarne

  Terra, satelita należący do NASA, 18 kwietnia wykonał zdjęcie satelitarne terenów granicznych pomiędzy Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Omanem, na którym widać, gdzie pojawiła się woda.

  Żeby wyraźnie odzróżnić mokry ląd od suchego, wykorzystano kombinację świata widzialnego i podczerwieni. Podtopione obszary są dzięki temu niebieskozielonkawe, a te piaszczyste - beżowe. Woda rozciąga się od południowo-wschodniej Arabii Saudyjskiej po zachód Omanu. W tym regionie znajduje się największa piaszczysta pustynia świata - Ar-Rab al-Chali. To gigantyczne morze piasku wypełnione jest wydmami osiągającymi nawet 200 m wysokości, a pomiędzy nimi widnieją tafle wody.

  Widać także, że poziom wody w omańskim jeziorze Umm al Samim (prawy dolny róg zdjęcia) znacznie się podniósł.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dubaj
  Sztuczne wyspy Dubaju widać :)
  ~nick /2012-04-26 22:14
 • obalam stereotypy
  tam jest sucho,gorąco są małe sumy opadów (deszcze nieregularne ale obfite-czyli jak zaczyna lać to pustynia staje się zielona i nawet mogą być powodzie to nic nadzwyczajnego.
  kolejny stereotyp -ludzie myślą że na pustyni jest sam piasek ale to nie prawda pustyń piaskowych jest naj mniej są jeszcze pustynie żwirowe,skaliste,kamieniste
  ~pelek /2012-04-26 09:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...