Informacje
 • Wirus HIV zagraża Europie jak nigdy dotąd. "Alarmujące tempo epidemii"

  28-11-2017 12:46 Najgorsza jest sytuacja na wschodzie kontynentu
  Zamiast się bać, zbadaj się (wideo z grudnia 2016) Foto: Shutterstock. Film: TVN24 | Video:  

  Liczba osób, u których zdiagnozowano wirus HIV w Europie była w 2016 roku wyższa niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki. Eksperci ostrzegli we wtorek, że epidemia rozszerza się "w alarmującym tempie". Sytuacja pogarsza się zwłaszcza w Europie Wschodniej.

  W  ubiegłym roku zakażenie wirusem HIV - wywołującym AIDS - stwierdzono u 160 tysięcy mieszkańców 53 krajów wchodzących w skład europejskiego regionu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

  Wspólny raport w tej sprawie ogłosiły we wtorek WHO i Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

  "Europa musi zrobić więcej"

  - To najwyższa liczba nowo zdiagnozowanych przypadków w jednym roku. Jeśli ten trend się utrzyma, nie będziemy w stanie osiągnąć zaplanowanego celu opanowania epidemii HIV do roku 2030 - oświadczyła Zsuzsanna Jakab, regionalna dyrektor europejskiego oddziału WHO.

  Około 80 procent nowych przypadków stwierdzono w Europie Wschodniej - dowiadujemy się z raportu.

  Jak podkreślili eksperci obu organizacji, zaobserwowany trend jest szczególnie niepokojący z tego względu, że liczni pacjenci, zanim otrzymają diagnozę, latami nie mają świadomości, że są zakażeni wirusem HIV. Przez ten czas mogą przekazywać go innym osobom, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  Lekarze podkreślają, że wczesna diagnoza w przypadku wirusa HIV jest ważna także dlatego, iż pozwala pacjentom szybciej rozpocząć terapię, zwiększając ich szanse na długie i zdrowe życie.

  - Europa musi zrobić więcej w sprawie HIV - stwierdziła dyrektor ECDC Andrea Ammon. Poinformowała, że średni czas od zakażenia do diagnozy wynosi obecnie trzy lata, czyli "zdecydowanie za długo".

  Raport zaleca wdrożenie nowych strategii upowszechniania testów na obecność wirusa, w tym możliwości samobadania się.

  Bogatych regionów problem nie omija

  Ocenia się, że prawie 37 milionów ludzi na całym świecie to osoby zakażone ludzkim wirusem niedoboru odporności, powodującym AIDS. Większość żyje w uboższych regionach, na przykład w Afryce, gdzie dostępność testów, profilaktyki i terapii jest bardziej ograniczona. Ale epidemia HIV okazuje się trudna do opanowania także w bogatszych częściach świata, w tym w Europie.

  Według najnowszego raportu ECDC/WHO, w ciągu ostatnich 10 lat odsetek nowo stwierdzonych przypadków zakażenia HIV wzrósł w tym regionie o 52 procent. W 2007 roku było to 12 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy w 2016 roku już 18,2 na 100 tysięcy.

  Ten trend utrzymuje się "głównie z powodu trwałej tendencji wzrostowej na wschodzie" kontynentu - podają autorzy raportu.

  Według danych opublikowanych wcześniej w tym roku przez ECDC, co szósta osoba u której diagnozuje się HIV w Europie ma powyżej 50 lat.

  Nieświadomi nosiciele

  Według epidemiologów, ponad połowa zarażonych Polaków nie wie, że są nosicielami HIV. Codziennie dowiadują się o tym dwie - trzy osoby - to dane Społecznego Komitetu ds. AIDS.

  W 2016 r. w naszym kraju wykryto 1270 nowych przypadków, najwięcej w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i małopolskim. Jak podał Państwowy Zakład Higieny, od 1985 r. stwierdzono zakażenie u ponad 22 tys. osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • odp enden
  o jakiej europie wschodniej mówisz przeczytaj najpierw artykuł a póżniej się wypowiadaj. Piszesz na temat artykułu a tu skucha jest mowa o krajach wschodzących. A Europa jest ujęta ogólnie pewnie to znaczy że właśnie w krajach które przyjęły migrantów jest dużo nowych przypadków. niemcy oficjalne dane z 2015 84700 zakażonych, polska ok 18646 mówi ci to coś do tego trzeba doliczyć nieoficjalne nieujawnionych przypadków w niemczech jest to ok 12000 polskaok 2000 więc nie pisz jeżeli chodzi o procent to nawet 600 przypadków w polsce podnosi procentowo duży wzrost; dane są z lat 2015 podane przez Dw. Nowych danych nie ma zgadnij dlaczego.
  ~mmm /2017-11-29 10:51
 • jaHiv
  Moim zdaniem test na hiv powinien być obowiązkowy i każdy obywatel powinien być zmuszony do niego ... Ludzie którzy się leczą(obecnie jedna tabletka dziennie) żyją normalnie i nie zarażają innych ponieważ ich wirema jest wtedy niewykrywalna we krwi ... JAk tak dalej pojdzie to panstwa w koncu nie bedzie stac na refundowanie lekow bo pol kraju bedzie zakazona.
  ~jas /2017-11-28 21:16
 • Odp: Pilot Pirx
  do Pilot Pirx HIV/AIDS można powiązać z każdym aktywnie seksualnym człowiekiem, człowiekiem chodzącym do dentysty, kosmetyczki.

  Głupie traktowanie tematu, że on niby dotyczy tylko osób homoseksualnych to skazywanie siebie na zagrożenie.
  ~enden /2017-11-28 19:32
 • ODP do Prawda
  Gdzie na wschodzie Europy widzisz relokacje uchodźców?
  Dlaczego wzrost HIV nie jest odnotowany w krajach, które przyjęły migrantów w większym stopniu (Niemcy, Francja, Włochy) ?
  ~enden /2017-11-28 19:16
 • BADAJMY SIĘ
  Problem dotyczy mężczyzn i kobiet w równym stopniu. Trzeba pamiętać, że aktualnie najbardziej zagrożoną populacja są kobiety około 40 roku życia, pracujące w korporacjach.

  HIV to istotny problem mimo, że da się z nim żyć biorąc leki. Jednak nie można żyć komfortowo ze świadomością, że przekazało się wirusa drugiej osobie.

  BADAJMY SIĘ REGULARNIE

  HIV to też nie jest kiła czy rzeżączka, którą można z łatwością wyleczyć antybiotykiem!
  ~enden /2017-11-28 18:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....