Informacje
 • Wieloryb z Tamizy uśpiony. Jego stan "gwałtownie się pogarszał"

  10-05-2021 22:35 Utknął w rzece drugi raz

  Ratownicy w poniedziałek wieczorem uśpili wieloryba, który wcześniej pływał w Tamizie. Po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek został uwolniony ze śluzy w londyńskiej dzielnicy Richmond zsunął się z pontonu, na którym był holowany i utknął drugi raz. Organizacja koordynująca akcję informowała o jego pogarszającym się stanie zdrowia.

  Po raz pierwszy młodego trzymetrowego wieloryba w Tamizie zauważyli spacerujący po dzielnicy Richmond w Londynie wieczorem w niedzielę. Specjaliści, którzy dotarli na miejsce stwierdzili, że to najprawdopodobniej płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata), który zabłądził i wpłynął do rzeki.

  Po prawie czterech godzinach udało się uratować zwierzę ze śluzy. Wieloryb został załadowany na dmuchany ponton i transportowany w dół rzeki.

  W poniedziałek w rozmowie z CNN Martin Garside, rzecznik Port od London Authority, przekazał, że wieloryb zsunął się z pontonu w nocy w trakcie przypływu i popłynął w górę rzeki.

  Ratownicy "zakończyli cierpienie"

  W ciągu dnia zwierzę było widziane, jak pływa w rzece okolicach Teddington, podmiejskiej dzielnicy miasta. Jak informowało BBC, po południu wieloryb znów utknął. Organizacja British Divers Marine Life Rescue przekazała wtedy, że jego stan "gwałtownie się pogarsza", dlatego ratownicy będą pracowali nad tym, aby "zakończyć to cierpienie". Wcześniej informowano, ze ma wyraźne uszkodzenia płetw piersiowych, do tego słabo oddychał. Wkrótce później zwierzę zostało uśpione.

  - Nie wiemy, od jak dawna czekał tu na ratunek – mówiła Julia Cable, krajowa koordynatorka British Divers Marine Life Rescue. Dodała, że "to zaskakujące, że nikt nie zauważył wieloryba płynącego Tamizą".

  "Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom"

  - Nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom, kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy tego biedaka. Niecodziennie coś takiego dzieje się w Richmond – mówił Jake Manketo, jeden z obserwujących operację w nocy z niedzieli na poniedziałek.

  Płetwale karłowate lub po prostu wieloryby karłowate to najmniejsze ze znanych wielorybów. Osiągają do około 10 metrów długości. Ich jedynymi wrogami naturalnymi są orki. Wyodrębnia się trzy różne populacje tych ssaków – zamieszkujące Pacyfik, Atlantyk oraz wody półkuli południowej.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....