Informacje
 • Wielkie testy NASA. W razie awarii tak uratują astronautów

  11-03-2017 18:38 Pierwsza załogowa misja Oriona w 2018
  Wielkie testy NASA. W razie awarii tak uratują astronautów

  Test zabezpieczeń statku kosmicznego Orion

  Fot.: NASA, film: NASA TV/Reuters TV

  To drugi z ośmiu testów zabezpieczeń statku kosmicznego Orion. NASA sprawdziła, czy w przypadku awarii statku, zamontowane w kapsule spadochrony pomogą uratować astronautów. Pierwszy załogowy lot planowany jest na 2018 rok.

  W środę w Arizonie amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła test zabezpieczeń statku kosmicznego Orion. Wykorzystano do tego samolot wojskowy Boeing C-17. Piloci wznieśli maszynę na wysokość ponad 7,5 kilometrów, po czym wyrzucili z pokładu kapsułę Orion. Test miał sprawdzić czy zamontowane w niej spadochrony działają poprawnie.

  W przypadku awarii w czasie startu rakiety inżynierowie z NASA będą mogli odczepić kapsułę w której znajdują się astronauci, a zamontowane w niej spadochrony pomogą im bezpiecznym lądowaniu.

  Był to drugi test z przewidywanych ośmiu, które mają potwierdzić skuteczność spadochronów statku kosmicznego Orion, zanim NASA rozpocznie jego załogowe misje. Te planowane są na 2018 rok.

  Badania Kosmosu

  Orion to bezzałogowy i w przyszłości załogowy statek kosmiczny przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji do celów położonych poza orbitą okołoziemską, jak planetoidy, Księżyc i Mars. Przewidziany jest także jako rezerwowy system do transportu załóg i ładunku na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  Statek zapewni możliwość awaryjnego przerwania misji podczas każdej fazy startu i lotu oraz umożliwi bezpieczny powrót załogi na Ziemię z przestrzeni międzyplanetarnej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nie kpijcie z ludzi
  Nie jestem specjalistą od techniki rakietowej, ale myślę że:
  w czasie startu rakiety jest w niej "dużo" paliwa i w razie awarii, która trwa ułamki sekundy chyba są bardzo małe możliwości na przemieszczenie kapsuły na bezpieczną odległość przy przeciążeniach dających szansę przeżycia. Poza tym super wysokość na której przeprowadzono eksperyment jest na szczęście poniżej pułapu na którym latają rejsowe samoloty pasażerskie (ok 10 km) bo mogły by się one zaplątać w te super spadochrony.
  marynarz47 /2017-03-11 23:51
 • fajnie
  poleciałbym
  ~pititi /2017-03-11 22:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...