Informacje
 • Wielka woda przetacza się przez Diabelską Gardziel. Powódź w Brazylii zabija

  11-06-2014 07:18 Brazylijski stan Parana nękają ulewy i podtopienia

  Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

  Rozległy wodospad Iguazu znajduje się na pograniczu argentyńsko-brazylijskim. Jego większa część znajduje się na terytorium Argentyny, natomiast około 20 proc. - na terenie Brazylii. Ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W głównej kaskadzie, nazwanej Diabelską Gardzielą, rzeka spada z wysokości 82 m - to więcej niż w wodospadzie Niagara.

  Według szacunków tylko w poniedziałek przetoczyło się tamtędy ponad 46 milionów litrów wody niesionej przez rzekę Iguacu. We wtorek płynęły tamtędy równie potężne masy wody.

  Tyle deszczu, co w półtora miesiąca

  Gwałtowne wezbranie wymusiło zamknięcie dla odwiedzających parku narodowego, w którym znajduje się wodospad. I to po obu stronach granicy, bo rzeka Parana, do której Iguazu wpada tuż za wodospadem, wystąpiła z brzegów. Niemal całkowicie pod wodą znalazły się ścieżki, chodniki, przejścia prowadzące do kaskad i same punkty widokowe.

  Dotychczasowe czerwcowe opady w wielu rejonach Brazylii osiągnęły już 150 procent normalnej sumy dla tego miesiąca. W 75 miastach i miejscowościach stanu Parana w związku z ulewami i powodowanymi przez nie powodziami ogłoszono stan wyjątkowy. Zginęło tam już 9 osób, a około 3,6 tys. pozostaje odciętych przez wodę.

  Piłkarskie rozgrywki bezpieczne

  Lokalne media donoszą, że poważną przeszkodą w akcji ratowniczej są zalane i podtopione drogi i mosty. W tych warunkach jedynym sposobem dotarcia do poszkodowanych są wojskowe śmigłowce.

  We wschodniej części stanu Parana znajduje się jedno z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata - Curitiba. Jednak nie jest ono obecnie zagrożone powodzią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tylko rower !
  Więcej ścieżek rowerowych !!! Na pewno będzie mniej deszczu.
  ~Kiko /2014-06-11 12:27
 • Niech więcej drzew wytną
  To jest efekt wycinania Puszczy Amazońskiej, nie ma drzew które zatrzymałyby wodę.
  ~Mysza /2014-06-11 08:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...