Informacje
 • Wielka woda przetacza się przez Diabelską Gardziel. Powódź w Brazylii zabija

  11-06-2014 07:18 Brazylijski stan Parana nękają ulewy i podtopienia

  Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

  Rozległy wodospad Iguazu znajduje się na pograniczu argentyńsko-brazylijskim. Jego większa część znajduje się na terytorium Argentyny, natomiast około 20 proc. - na terenie Brazylii. Ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W głównej kaskadzie, nazwanej Diabelską Gardzielą, rzeka spada z wysokości 82 m - to więcej niż w wodospadzie Niagara.

  Według szacunków tylko w poniedziałek przetoczyło się tamtędy ponad 46 milionów litrów wody niesionej przez rzekę Iguacu. We wtorek płynęły tamtędy równie potężne masy wody.

  Tyle deszczu, co w półtora miesiąca

  Gwałtowne wezbranie wymusiło zamknięcie dla odwiedzających parku narodowego, w którym znajduje się wodospad. I to po obu stronach granicy, bo rzeka Parana, do której Iguazu wpada tuż za wodospadem, wystąpiła z brzegów. Niemal całkowicie pod wodą znalazły się ścieżki, chodniki, przejścia prowadzące do kaskad i same punkty widokowe.

  Dotychczasowe czerwcowe opady w wielu rejonach Brazylii osiągnęły już 150 procent normalnej sumy dla tego miesiąca. W 75 miastach i miejscowościach stanu Parana w związku z ulewami i powodowanymi przez nie powodziami ogłoszono stan wyjątkowy. Zginęło tam już 9 osób, a około 3,6 tys. pozostaje odciętych przez wodę.

  Piłkarskie rozgrywki bezpieczne

  Lokalne media donoszą, że poważną przeszkodą w akcji ratowniczej są zalane i podtopione drogi i mosty. W tych warunkach jedynym sposobem dotarcia do poszkodowanych są wojskowe śmigłowce.

  We wschodniej części stanu Parana znajduje się jedno z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata - Curitiba. Jednak nie jest ono obecnie zagrożone powodzią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tylko rower !
  Więcej ścieżek rowerowych !!! Na pewno będzie mniej deszczu.
  ~Kiko /2014-06-11 12:27
 • Niech więcej drzew wytną
  To jest efekt wycinania Puszczy Amazońskiej, nie ma drzew które zatrzymałyby wodę.
  ~Mysza /2014-06-11 08:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...