Informacje
 • Wideo, po którym można mieć koszmary.
  "Nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy"

  03-03-2019 11:12 Niesamowite nagranie z dżungli Amazońskiej
  Skorpion w sklepie odzieżowym w Toruniu Foto: Maggie Grundler | Video: Patrol Eko Torun

  Naukowcom z Uniwersytetu Michigan udało się uchwycić na nagraniu wielkiego pająka, który w amazońskiej dżungli ciągnął martwego oposulka. To jednak nie jedyne ciekawe zjawisko, na jakie natrafili badacze.

  Zbliżała się północ, kiedy w amazońskiej dżungli, gdzieś w Peru, naukowcy z Uniwersytetu Michigan usłyszeli dźwięki skrobania w liściach i zobaczyli pająka z rodziny ptasznikowatych (łac. Pamphobeteus sp.) ciągnącego oposulka białobrzuchego (łac. Marmosops cf. noctivagus) wielkości talerza obiadowego. Pająk chwycił oposulka za szyję, a potem zabrał go, by zjeść w spokoju. Ptasznik miał rozmiary piłki bejsbolowej (nie licząc odnóży).

  "Byliśmy zszokowani"

  Po rozmowach z teriologami, czyli specjalistami zajmującymi się ssakami, okazało się, że był to najprawdopodobniej pierwszy udokumentowany przypadek ptasznikowatego zjadającego oposulka.

  - Byliśmy zszokowani i nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy - powiedział w oświadczeniu doktorant Michael Grundler. - Wiedzieliśmy, że doświadczamy czegoś specjalnego, ale nie wiedzieliśmy, że to była pierwsza taka obserwacja - dodał. Grundler był jednym z pierwszych studentów, który zobaczył pająka, a jego siostra Maggie Grundler nagrała to swoim telefonem.

  Badali fascynujące zwierzęta amazońskiej dżungli

  To jeden z 15 przypadków stawonogów, jaki zbadali i opisali naukowcy z Uniwersytetu Michigan w periodyku "Amphibian & Reptile Conservation" (z ang. Ochrona Płazów i Gadów). Znalazły się tam głównie pająki i wije, które polują na małe kręgowce, takie jak żaby, węże i jaszczurki.

  - Każda sytuacja, gdy mamy do czynienia z kręgowcem, nie ważne czy jest to wąż jedzący żabę, albo ptak jedzący jaszczurkę, to przypadki bardzo rzadkie - powiedział Dan Rabosky, profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Michigan.

  Raz bądź dwa razy do roku zabiera on grupę badaczy do nizinnych lasów deszczowych Amazonii w odległych terenach południowo-wschodniego Peru. - Nasze badania są skupione głównie na tym, by zrozumieć, skąd bierze się tak dużo zwierząt w lasach tropikalnych. To zagadka, która fascynuje biologów od dłuższego czasu - dodał Rabosky.

  Jak dodał, biolodzy nie przypuszczali, jak wiele małych kręgowców jest zabijanych przez wielkie pająki i wije. - My naprawdę wiemy bardzo mało o ekologii tych zwierząt - dodał.

  "Każdy z nas bardzo się tym ekscytuje"

  Publikacja dokumentuje także pająki i ogromne pluskwiaki (łac. Belostomatidae) zabijające żaby i jaszczurki. Szczególnie interesujący jest przypadek ogromnej stonogi pozbawiającej głowy i częściowo zjadającej jadowitego węża koralowego.

  Odkrycia te dla niektórych mogą wydawać się przerażające, ale jak powiedział Rabosky, w tym przypadku to nie ma znaczenia.

  - Dla naszej grupy to jedna z najbardziej niesamowitych rzeczy. Każdy z nas bardzo się tym ekscytuje - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...