Informacje
 • WHO: kończy się szansa na to, by powstrzymać rozszerzanie się epidemii koronawirusa

  21-02-2020 19:04 Poza Chinami zmarło już 13 osób
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA | Video: TVN24

  Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przekazał na konferencji prasowej, że szansa na powstrzymanie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 się kończy. - Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie - dodał Ghebreyesus.

  - Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa - ostrzegł w piątek na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

  Tedros, zapytany podczas codziennego briefingu o to, czy epidemia znajduje się w "punkcie krytycznym", odpowiedział, że wierzy, że wirusa da się powstrzymać.

  - Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie - dodał. Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią. - Jeżeli dobrze zadziałamy, możemy zapobiec poważnemu kryzysowi, ale jeżeli zmarnujemy okazję, będziemy mieli poważny problem - stwierdził.

  Tedros wyraził też zaniepokojenie pojawianiem się przypadków zakażeń bez powiązania epidemiologicznego, tzn. u osób, które nie podróżowały do Chin czy nie miały kontaktu z kimś, u kogo stwierdzono obecność koronawirusa. Wspomniał, że w Iranie w ciągu dwóch dni wykryto 18 przypadków zakażenia, a w piątek Liban poinformował o pierwszym przypadku stwierdzonym w tym kraju. Kwarantannie poddana została 45-letnia kobieta, która przyjechała z Iranu. Zakażenie wykryto też u osoby, która przybyła z Iranu do Kanady. - Te punkty są bardzo niepokojące - proszę je traktować jak punkty, a nie tendencje - podkreślił Tedros.

  Więcej zakażonych niż podawano

  Władze prowincji Hubei w Chinach skorygowały podaną w środę liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Informowano wtedy o 394 pacjentach, u których stwierdzono infekcję. Teraz władze prowincji mówią, że w środę potwierdzono jednak 775 przypadków.

  Skąd wzięła się niska liczba zakażonych, jaką podano w środę? Za zakażone osoby zaczęto uznawać tylko te, u których stwierdzono obecność wirusa wyłącznie po badaniu genetycznym. Wcześniej zliczano również te osoby, u których badanie rentgenowskie klatki piersiowej wykazało objawy zapalenia płuc typowe dla zakażenia koronawirusem. Sekretarz partii komunistycznej w prowincji Hubei Ying Yong nakazał dodanie usuniętych przypadków do łącznej sumy. Zapowiedziano też, że ten, kto postanowił je usunąć, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

  Pierwszy przypadek koronawirusa w Libanie

  W piątek pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono w Libanie. W szpitalu w Bejrucie stwierdzono pozytywny wynik testu u kobiety, która przybyła do Libanu z Izraela.

  Rząd Izraela również potwierdził w piątek pierwszy na terenie swojego kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u pasażerki, która została objęta kwarantanną na statku wycieczkowym Diamond Princess, zanim została w tym tygodniu odesłana z powrotem do Izraela.

  - Jeden z pasażerów, którzy wrócili z kwarantanny na wycieczkowcu w Japonii, miał pozytywny wynik badań przeprowadzonych w centralnym laboratorium ministerstwa zdrowia - poinformował resort w krótkim oświadczeniu. Jak dodano, laboratorium jest w trakcie potwierdzania swych ustaleń.

  Kobieta, u której wykryto koronawirusa SARS-CoV-2, jest pod nadzorem. W oświadczeniu podano, że do zakażenia nie doszło w Izraelu. Ministerstwo przekazało, że dziesięciu innych pasażerów Diamond Princess, którzy wrócili do Izraela, nie zostało zainfekowanych wirusem.

  16 osób we Włoszech z wirusem

  Jak poinformowały w piątek włoskie media, powołując się na służby medyczne w Lombardii i Wenecji Euganejskiej, na północy Włoszech liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 16 w ciągu jednego dnia.

  Liczba zakażonych rośnie w szybkim tempie. Czternaście osób przebywa w szpitalach w Lombardii - są to: 38-letni mężczyzna, który zaraził się prawdopodobnie od kolegi po jego powrocie z Chin, a także ciężarna żona chorego i między innymi pięciu pracowników szpitala w miejscowości Codogno. To tam na pogotowie zgłosił się 38-latek w ciężkim stanie.

  Z regionu Wenecja Euganejska napłynęły informacje o dwóch zakażonych osobach, u których pierwsze badania potwierdziły obecność groźnego wirusa. To dwóch 70-latków. W szpitalu zakaźnym w Rzymie przebywa troje chorych, którzy zarazili się w styczniu w Chinach, w mieście Wuhan - pierwotnym ognisku epidemii. Lekarze poinformowali, że stan małżeństwa chińskich turystów poprawia się, a młody Włoch został już wyleczony.

  Nie żyje ponad 2220 osób

  Chińska Narodowa Komisja Zdrowia podała, że 20 lutego w Chinach kontynentalnych odnotowano 889 nowych przypadków zakażeń. Liczba zgonów w Chinach wzrosła o 118, zwiększając bilans do 2236 ofiar. Głównie były to osoby przebywające w stolicy prowincji Hubei, Wuhanie.

  Zakażenia potwierdzono między innymi w dwóch więzieniach w północnej prowincji Shandong i wschodniej prowincji Zhejiang. Stanowiły 234 z 258 nowych przypadków zakażeń poza Hubei.

  Chińskie media doniosły o rosnących obawach związanych z "potencjalną eksplozją liczby infekcji w stolicy" po potwierdzeniu 36 nowych przypadków w pekińskim szpitalu.

  Oficjalne raporty wskazują na to, że poza terytorium Chin zmarło 13 osób - cztery w Iranie, trzy w Japonii, po dwie w Iranie i Hongkongu oraz po jednej we Francji, Korei Południowej, na Filipinach i Tajwanie.

  Powstrzymać Koreę Południową od pandemii

  W czwartym co do wielkości mieście Korei Południowej znajduje się skupisko koronawirusa. Ulice Daegu opustoszały, a mieszkańcy ukryli się w domach po tym, jak dziesiątki osób zakaziły się koronawirusem podczas ceremonii religijnej.

  Opustoszałe centra handlowe i kina Daegu, które liczy łącznie około 2,5 miliona mieszkańców, stały się kolejnym uderzającym obrazem wybuchu epidemii.

  Odwołane uroczystości w Tokio

  Rząd metropolitalny Tokio zapowiedział odwołanie wszystkich głównych imprez na najbliższe trzy tygodnie. Stolica Japonii przygotowuje się obecnie do Igrzysk Olimpijskich, które mają rozpocząć się tam w lipcu.

  W czwartek Japonia poinformowała o śmierci dwóch starszych pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess - pierwszych ofiarach śmiertelnych na pokładzie statku.

  Zakażeni policjanci w Hongkongu

  W Hongkongu u kilkudziesięciu policjantów stwierdzono obecność koronawirusa po wtorkowym branżowym bankiecie. Zostali poddani kwarantannie.

  Wyłączając ich, w regionie liczba zakażonych sięga 69 osób. Patogen pozbawił życia dwie osoby.

  Kuwejt zawiesza loty do Iranu

  Lokalne agencje prasowe podały, że władze Kuwejtu wstrzymały do odwołania loty samolotów pasażerskich do i z Iranu w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa w tym kraju.

  Irańskie ministerstwo zdrowia poinformowało wcześniej, że dwaj Irańczycy zmarli wskutek niewydolności oddechowej po zakażeniu koronawirusem, a u trzech innych testy na obecność koronawirusa dały wynik pozytywny.

  W Iranie wezwano do zawieszenia wszystkich zgromadzeń religijnych po tym, jak zakażenia pojawiły się u dwóch osób przebywających w jednym ze świętych miast.

  W piątek przed południem rzecznik ministerstwa zdrowia Kianush Jahanpur podał, że w Iranie zmarły kolejne dwie osoby, zaś liczba zakażonych wzrosła do 18 osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @matula to napisz tą prawdę!
  Nudny jesteś, jak uważasz, że prawda jest ukrywana to sam ją przekaż światu...
  ~Nick /2020-02-23 18:14
 • Koronawirus?
  No Naukowcy specjalisci czy doczeka sie swiat prawdy czyja wina,moze Marsjanie cos wymyslili tak to wychodzi ze nie czlowiek winny.
  ~ximax /2020-02-22 08:45
 • Chiny sami sobie winni
  Powiem tak - jest absolutnie niemożliwe by kilkanaście tysięcy chorych biedaków w kilkunastomilionowym mieście było w stanie wynieść zarazę na cały świat. Tam już przed rozpoczęciem blokady regionu musiały być setki tysięcy zarażonych. A teraz druga kwestia. Skoro pół kraju zjada węże i nietoperze to dlaczego zaraza wybuchła akurat w jedynym mieście w Chinach gdzie jest centrum badań wirusów.
  ~QuQu /2020-02-21 23:18
 • WHO chce pieniędzy.
  "WHO: kończy się szansa na to, by powstrzymać rozszerzanie się epidemii koronawirusa"
  World Health Organization domaga się pieniędzy ale na pytanie jak ma to praktycznie pomóc w zapobieżeniu epidemii nie potrafi udzielić odpowiedzi.
  ~Wojna Info /2020-02-21 21:55
 • Chiny?
  Ale prawdy nikt nie napisze tylko choroba ilosci chorych,tajemnica Chin.
  ~matula /2020-02-21 08:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...