Informacje
 • WHO: epidemia nadal może pójść w dowolnym kierunku

  12-02-2020 20:57 WHO o nowym koronawirusie
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA/Alex Plavevski | Video: TVN24

  - Ta epidemia nadal może pójść w dowolnym kierunku - mówił o rozprzestrzeniającym się koronawirusie SARS-CoV-2 dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wielka Brytania poinformowała w środę wieczorem o dziewiątym potwierdzonym przypadku zakażenia.

  Dyrektor WHO wypowiadał się na zakończenie dwudniowego spotkania z udziałem ponad 400 naukowców i przedstawicieli państw. Miało ono na celu przyspieszenie opracowywania leków, diagnostyki i szczepionek przeciwko koronawirusowi. Tedros Adhanom Ghebreyesus z zadowoleniem przyjął energię i entuzjazm naukowców, którzy rozpoczynają pracę.

  Zaznaczył, że w Chinach liczba nowych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia ustabilizowała się, ale widoczne spowolnienie rozprzestrzeniania się epidemii należy traktować z "najwyższą ostrożnością".

  - Ta epidemia nadal może pójść w dowolnym kierunku - powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O NAZEWNICTWIE WIRUSA

  W nocy ze środy na czwartek polskiego czasu chińskie władze przekazały informacje o nowym bilansie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1350. W W prowincji Hubei, będącej pierwotnym ogniskiem epidemii, wykryto 14840 nowych przypadków zakażeń.

  Podkreśla się, że po okresie pewnej stabilizacji liczby zgonów, w czwartek nastąpił ponowny wzrost. Liczba 242 zgonów, które zanotowano w ciągu ubiegłych 24 godzin jedynie w prowincji Hubei, jest rekordowa. Łącznie w prowincji Hubei jest obecnie 48206 osób, u których wykryto koronawirusa.

  Dziewiąty przypadek w Wielkiej Brytanii

  Wielka Brytania w czwartek wieczorem poinformowała o dziewiątym potwierdzonym przypadku koronawirusa na swoim terenie. Nowe zakażenie wykryto w Londynie.

  Jak podały brytyjskie media, zakażoną jest kobieta, która kilka dni temu wróciła z Chin do Londynu. Według źródeł, na które się powołują media, kobieta po wylądowaniu na lotnisku Heathrow zaczęła wykazywać symptomy typowe dla koronawirusa, skontaktowała się z lekarzem, przeprowadzone testy potwierdziły zakażenie. Będzie ona leczona na oddziale chorób zakaźnych w St Thomas' Hospital w Londynie.

  Przypadki koronawirusa odnotowano dotąd w dziewięciu europejskich krajach.

  >>>JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM? ZALECENIA WHO

  Problemy na wycieczkowcach

  Dyrektor generalny WHO podkreślił, że organizacja jest w stałym kontakcie z rządem Japonii, Międzynarodową Organizacją Morską (IMO) oraz właścicielami wycieczkowca Diamond Princess, na którym w środę wykryto 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie ta liczba wynosi 174. Statek cumuje w pobliżu portu w Jokohamie.

  Problemy ma również inny wycieczkowiec. Brytyjsko-amerykański statek Westerdam od dwóch tygodni krążył od portu do portu. Jak poinformował Adhanom Ghebreyesus, w środę Kambodża wyraziła zgodę na jego przyjęcie. Wycieczkowiec w żadnym kraju wcześniej nie dostał zgody na zacumowanie.

  - Z informacji, które nam przekazano, wynika, że na jego pokładzie nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa ani jego podejrzeń. - Statek przybędzie do Kambodży jutro rano - powiedział dyrektor generalny WHO. Dodał, że w środę po południu rozmawiał z ministrem zdrowia Kambodży, aby podziękować mu za umożliwienia zacumowania wycieczkowca.

  - To przykład międzynarodowej solidarności, do której konsekwentnie wzywamy. Piętnowanie pojedynczych osób lub całych narodów jedynie szkodzi walce z epidemią. Zamiast skierować całą naszą energię na nią, stygmatyzacja odwraca naszą uwagę i zwraca ludzi przeciwko sobie. To czas na solidarność, a nie piętnowanie - podkreślał.

  "Prowadzimy badania"

  Mike Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. programów ratunkowych, powiedział, że jest za wcześnie, aby przewidzieć początek, środek i koniec epidemii.

  Uważa się, że źródłem koronawirusa jest targ ryb i owoców morza Huanan Seafood Market w mieście Wuhan będącym ogniskiem epidemii. Chińscy naukowcy uważają, że mogły go przenosić łuskowce.

  - Prowadzimy głębsze badania w celu zidentyfikowania źródła tego wirusa i zapobiegania dalszemu przenoszeniu się ze zwierząt na ludzi - powiedział dyrektor generalny WHO. Wyraził uznanie dla świata naukowego w walce z epidemią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @raczek to napisz tą prawdę i się dowiemy
  Czekamy w takim razie na te ukrywane informacje. Podziel się nimi :)
  ~Nick /2020-02-13 15:01
 • epidemia?
  Jakas epidemia Cenzra rozszalala sie na dobre ma sie lepiej jak 50 lat temu,super tak trzymac ciekawych obywateli.
  ~kocica /2020-02-13 09:22
 • epidemia?
  Epidemia ale gdzie z czego to sie wzielo od krow,kozy,robactwa jakiego chyba ze wina kosmitow,dziwne ze w jedynym miescie w Chinach i poszlo w swiat musi byc czyjas wina,gdzie tkwi Prawda nie sciemniac czas pokarze zobaczymy moze dozyjemy.
  ~samson /2020-02-13 08:46
 • Glupota?
  Glupota ludzka wypuszczona na wolnosc.
  ~szpieg /2020-02-13 08:05
 • Prawda?
  Dlaczego nie napiszecie prawdy jakie zwierzadka przyniosly te chorobe ptaki,malpy,glizdy,wszy czy czlowiek jest winny prawde powinni ludzie poznac niestety a wy ukrywacie cos ciekawego napewno na 100%
  ~raczek /2020-02-13 07:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...