Informacje
 • We Francji upały zebrały śmiertelne żniwo

  27-06-2019 19:08 Fatalna sytuacja na zachodzie Europy
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: Reuters, ENEX | Video: TVN24

  Hiszpanie walczą z dużym lokalnym pożarem, a we Francji z powodu wysokich temperatur umierają ludzie. Ekstremalne upały mocno dają się we znaki mieszkańcom zachodniej Europy.

  W środę temperatura sięgnęła 44 stopni Celsjusza w kilku częściach północnej Hiszpanii i południowej Francji. Żar, który nęka zachód Europy, jest zabójczy.

  Gazeta "Midi Libre" podała, że jak dotąd w tym tygodniu na południu Francji trzy osoby zmarły z powodu upału. Minister zdrowia Agnes Buzyn zaznaczyła jednak, że na razie nie jest znana całkowita liczba ofiar śmiertelnych upału.

  W części regionów w północnej Francji został ogłoszony alarm przed suszą oznaczający ograniczenie dostaw wody. Operator francuskiej sieci transmisyjnej RTE poinformował, że zapotrzebowanie na energię w czwartek było bliskie letniemu rekordowi, który został ustanowiony dwa lata temu.

  - To jest historyczny moment. Meteo France [francuska rządowa agencja pogodowa - red.] informuje, że przeżywamy okres intensywnych fal upałów, a zapowiadana temperatura rzędu 42, 43,44 czy nawet 45 stopni Celsjusza byłaby historycznym rekordem. Kiedy mówię o historycznym rekordzie, nie mam na myśli rekordu jedynie dla czerwca, ale dla wszystkich miesięcy od czasów, kiedy prowadzone są pomiary - mówił w czwartek Jerome Salomon z ministerstwa zdrowia.

  Ogień trawi Katalonię

  W hiszpańskiej Katalonii skutkiem upałów jest pożar, który jak dotąd strawił około 4000 hektarów w odległości około 80 kilometrów od Tarragony. Ponieważ pogoda ma być nadal niebezpieczna, strażacy ostrzegają, że płonący obszar może zwiększyć się nawet pięciokrotnie.

  Z okolicy, w której rozszalał się ogień, trzeba było ewakuować około 30 osób.

  Niemcy odetchnęli z ulgą

  Jedynie w Niemczech w czwartek odetchnięto z ulgą, gdy temperatura obniżyła się do bardziej typowego dla czerwca poziomu. W Berlinie temperatura maksymalna spadła z 37 stopni środę do 21 st. C.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...