Informacje
 • Ważył 65 ton i miał 25 metrów długości. Odkryto nowy gatunek dinozaura

  05-09-2014 08:19 Dreadnoughtus Schrani był cięższy od samolotu pasażerskiego

  Naukowcy odkryli największe zwierzę, jakie kiedykolwiek chodziło po naszej planecie. Dinozaur leżał pod pustynnym piaskiem w Argentynie przez ponad 77 mln lat. Był cięższy niż samolot pasażerski Boeing 737 i siedem razy większy niż popularny T-Rex.

  Nowy gatunek dinozaura został odkryty w Argentynie. Gad ważył 65 ton, czyli więcej niż Boeing 737. Dreadnoughtus Schrani był największym stworzeniem, jakie kiedykolwiek chodziło po ziemi. Dinozaur z dziewięciometrową szyją i ogonem królował nad innymi stworzeniami. Nie musiał się obawiać drapieżników, bo był siedem razy większy od Tyranozaura Rexa. Dreadnoughtus żywił się roślinami.

  Prawie cały szkielet

  Paleontolog Ken Lacovara odkrył długiego na 25 metrów gada w Argentynie. Na początku natknął się na prawie 2-metrową kość udową, która leżała na pustyni, tuż pod powierzchnią. Okazało się potem, że dalej znajduje się prawie kompletny szkielet największego stworzenia na ziemi.

  - Pod koniec dnia, kiedy odnaleźliśmy dziesięć kości, myśleliśmy, że osiągnęliśmy sukces. Nie mieliśmy pojęcia, że to nowy gatunek dinozaura - powiedział Lacovara.

  Rzadko kiedy się zdarza, że kompletny szkielet znajduje się pod ziemią, bo kości niszczone są przez warunki atmosferyczne i padlinożerców. W tym przypadku powódź uwięziła kości w rozmywanym piasku.

  Badania nad Dreadnoughtus Schrani

  Naukowcy przez dziewięć lat odkopywali skamieniałości. Następnie były one przewożone do Laboratorium na Uniwersytecie Drexel w Filadelfii w USA.

  - To wyjątkowe uczucie dla naukowca, kiedy zdajesz sobie sprawę, że jesteś pierwszym człowiekiem, który widzi to na własne oczy - powiedział Lacovara.

  Naukowiec musi przywieźć kości do Argentyny pod koniec tego roku. Aby mogli kontynuować badania, do tego czasu muszą dokładnie przeskanować każdą kość. Dreadnoughtus Schrani, zakopany w ziemi przez 77 mln lat, ujrzy wreszcie światło dzienne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kość udowa
  Jeżeli kość ma 2m długości to gostek ponad 3m wzrostu;]?
  ~luz /2015-09-11 22:13
 • drobiazgowy idiota...
  drobiazgowy - Płetwal Błekitny nie jest stworzeniem "chodzącym". Druga sprawa jest taka, że najcięższy nie zawsze oznacza największy, więc przestań gwiazdorzyć i opuść proszę internet...
  ~squash /2014-09-05 20:18
 • Bez przesady z tym "największym"
  Brachiozaur był większy mógł ważyć nawet 80 ton,ale to i tak nic przy żyjącym obecnie płetwalu błękitnym mierzącym ponad 30 metrów i ważącym nawet 190 ton.
  ~drobiazgowy /2014-09-05 17:39
 • sar
  Wyczuwam sarkazm jako jedyny?
  ~b9uuvi /2014-09-05 14:40
 • Amficelias
  był prawie dwukrotnie większy.
  Historyk_z_Polski /2014-09-05 12:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...