Informacje
 • W Wielkiej Brytanii coraz więcej przypadków wariantu Delta, ale liczba osób w szpitalach się nie zwiększa. Powód? "Szczepienia"

  08-06-2021 16:44 Brytyjski minister zdrowia o koronawirusie

  Szczepienia na COVID-19

  Shutterstock

  - Liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 nie zmienia się pomimo rosnącej liczby zakażeń wykrytym w Indiach wariantem koronawirusa – przekazał w poniedziałek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. To, jak zaznaczył, dowodzi skuteczności szczepień.

  Jak szacują brytyjscy naukowcy, indyjski wariant - nazwany przez Światową Organizację Zdrowia wariantem Delta - stanowi obecnie ponad trzy czwarte nowych zakażeń, czyli zupełnie zdominował wariant brytyjski (Alfa), który jeszcze 1 maja odpowiadał za 85 procent infekcji w Wielkiej Brytanii.

  Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który w poniedziałek przedstawiał w Izbie Gmin sprawozdanie z aktualnej sytuacji epidemicznej, powiedział, że mimo rosnącej liczby przypadków, poziom hospitalizacji się nie zmienia. Jak wskazał, to dowodzi, że szczepienia przerywają związek między zakażeniami, hospitalizacjami i zgonami, który jesienią był bardzo mocny.

  Jak powiedział Hancock, cytowany przez BBC, "wydaje się, że większość osób przebywających w szpitalu to ci, którzy w ogóle nie otrzymali szczepionki".

  - Nasze dane na dzień 3 czerwca pokazują, że z 12 383 przypadków wariantu Delta, 464 osoby trafiły na pogotowie ratunkowe, a 126 osób zostało przyjętych do szpitala. Spośród tych 126 osób 83 były nieszczepione, 28 otrzymało jedną dawkę, a tylko trzy otrzymały obie dawki szczepionki – poinformował Hancock, dodając, że tym bardziej pokazuje to, jak ważne jest, by się zaszczepić.

  Koronawirus w Wielkiej Brytanii

  Podkreślił jednak, że za wcześnie jest na rozstrzyganie, czy możliwe będzie zniesienie restrykcji w Anglii w dniu 21 czerwca, jak to jest wstępnie planowane. Powiedział, że decyzja w tej sprawie ogłoszona zostanie za tydzień.

  Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto ponad 4,52 miliona zakażeń, z powodu których zmarło 127 841 osób. Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 40,46 mln osób, czyli 76,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a drugą – 27,92 mln, czyli 53 proc.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....