Informacje
 • W sobotę upał, a we wtorek zimno. Gwałtowna zmiana pogody w USA

  08-09-2020 19:12 Winny napływ powietrza z Kanady
  Burza w Los Angeles Foto: Shutterstock/NOAA | Video: ENEX

  Jeszcze w sobotę termometry w Denver w stanie Kolorado wskazywały 38 stopni Celsjusza. Na wtorek meteorolodzy prognozowali tam spadek temperatury do 0 stopni Celsjusza. W górach miały pojawić się pierwsze opady śniegu. Taka zmiana pogody niesie nadzieję na ugaszenie ogromnych pożarów, które od wielu dni pustoszą część Stanów Zjednoczonych.

  Mimo że w Stanach Zjednoczonych wciąż panuje jeszcze lato, w tym tygodniu do niektórych regionów tego kraju zawita prawdziwa zima. W Górach Skalistych prognozuje się pierwsze w sezonie opady śniegu. Według prognoz sięgnąć mogą od 20 do nawet 35 centymetrów.

  Masa zimnego powietrza

  Taka aura jest konsekwencją dotarcia bardzo zimnej masy powietrza z Kanady, która swoim zasięgiem objęła pasmo gór oraz niektóre stany. W regionach podgórskich od Montany po Kolorado oraz w częściach zachodniej Dakoty Południowej i Nebraski wydano ostrzeżenia przed zimowymi zagrożeniami i burzami. Już teraz w niektórych regionach kraju odnotowuje się znaczny spadek temperatury. Zdaniem meteorologów temperatura może być znacznie niższa niż średnia miesięczna dla tego regionu.

  Przykład Denver

  Jeszcze w sobotę w mieście Denver w stanie Kolorado termometry wskazywały 38 stopni Celsjusza. Na wtorek prognozowano dokładnie 0 st. C. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) informowała także, że temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa z powodu silnych porywów wiatru.

  - Rekordowe lub prawie rekordowe upały zostaną zastąpione zimą, śniegiem i rekordowym mrozem - poinformowali specjaliści NWS.

  Chociaż skoki temperatury nie są niczym szczególnym w przypadku tego miasta, wiele wskazuje na to, że sytuacja pogodowa z wtorku może ustanowić prawdziwy rekord.

  Pozytywy zimy

  Według prognoz znaczne opady śniegu mają pojawić się w okolicach pasma górskiego Front Range. Jak stwierdził meteorolog CNN Michaela Guy, we wtorek wieczorem w tych regionach spodziewany jest silny mróz.

  Taka gwałtowna zmiana temperatury może mieć jednak swoje pozytywne strony. Przez cały weekend ogromne obszary Stanów Zjednoczonych mierzyły się z bardzo wysoką temperaturą, suszą i porywistym wiatrem. Z powodu ogromnego zagrożenia pożarami, mnóstwo osób zostało ewakuowanych, a drogę wiodącą przez Park Narodowy Gór Skalistych zamknięto. Oczekuje się, że opady śniegu mogą stłumić lub całkowicie ugasić ogromne pożary, z którymi strażacy zmagają się od wielu dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...