Informacje
 • W Japonii wiosna przyszła dwa tygodnie wcześniej

  01-04-2013 15:24 Wiśnie w pełnym rozkwicie

  Podczas gdy Polacy z utęsknieniem wyczekują wiosny, Japończycy już się z niej cieszą. Wiśniowy front w tym roku przyszedł do nich dobre dwa tygodnie wcześniej, i można już podziwiać obsypane kwiatami drzewka.

  Tym razem wiosna postanowiła jednak szybciej nadejść - Japończycy już cieszą się dodatnimi temperaturami i kwitnącymi drzewami wiśniowymi. Za nadejście wiosny uznają rozkwit drzew wiśniowych. Co roku śledzi się sakura-zen - front kwitnienia wiśni. Japonia nie przypadkiem zwana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Sakura jest symbolem kruchego piękna i ulotnej natury życia, często wykorzystywanym w sztuce japońskiej.

  Japońskie ulice i parki zasypane

  Monitorowane są wyznaczone drzewa wiśni w poszczególnych regionach. Nadejście sakury ogłasza się, gdy na tych drzewach pojawi się co najmniej pięć kwiatów. W stolicy Japonii takie "referencyjne drzewko" znajduje się na terenie shintoistycznej świątyni Yasukuni. Informacje o stanie rozkwitu roślin są podawane po każdej prognozie pogody. Zwykle zaczyna się w okolicach lutego na Okinawie, do Tokio i Kioto docierając na przełomie marca i kwietnia. Na początku maja osiąga północ kraju, Hokkaido.

  Towarzyszy temu zwykle hanami - oglądanie kwiatów. Hanami, czyli podziwianie kwiatów wiśni, nie trwa długo. Zwykle front przesuwa się dalej po zaledwie dwóch tygodniach. Tam, dokąd dociera, jest jednak co roku naprawdę wielkim wydarzeniem. Japończycy spotykają się wspólnie w parkach na piknikach, lub świątyniach, by wspólnie podziwiać piękno początków wiosny. Często towarzyszą temu przedstawienia, podczas których słucha się tradycyjnej muzyki i tańca.

  Festiwal podziwiania kwiatów

  W Tokio jednym z najbardziej popularnych miejsc podziwiania kwiatów wiśni jest park Ueno. Rośnie tam ponad tysiąc wiśniowych drzewek - sporo, ale dalece za mało, by znalazło się pod nimi miejsce dla wszystkich tokijczyków. Firmy planujące dla swego personelu specjalne pikniki z okazji nadejścia Wiśniowego Frontu zawczasu wysyłają więc do parku Ueno pracowników z zadaniem zarezerwowania miejsca. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy.

  Dodatkową atrakcją w parku Ueno jest oświetlenie, umożliwiające cieszenie się sakurą także po zmroku.

  Tokijczycy chętnie podziwiają też sakurę w parku nad rzeką Sumida, gdzie - podobnie jak w parku Ueno - wiśniowych drzewek jest ponad tysiąc. Atrakcyjnym miejscem są też dostępne dla publiczności cesarskie ogrody Shinjuku Gyoen.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nieaktualna wiadomość?
  W Japonii średnia temperatura w styczniu wynosi plus 10 stopni, w lutym - plus 11, a w marcu - plus 14. W Japonii wiosna powina być już od miesiąca. Czy ten news pochodzi z połowy lutego?
  ~bertsi /2013-04-02 11:29
 • no niesłychane
  nawet japońce mają już wiosnę a my co? to niesprawiedliwe- trzeba oddać sprawę do strasburga
  ~xerxes /2013-04-01 17:31
 • Polska wiosna
  Fajnie mają...
  ~Miodek /2013-04-01 16:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...